Deneyimsel Oyun Terapisinin Hedefi Nedir?

Deneyimsel oyun terapisinin amaçları arasında tek bir iyileşme modeli bulunmamaktadır. Bunun dışında herhangi bir oyun terapisi ihtiyacı bulunan çocuğun doğru yönlendirilmesi için deneyimsel oyun terapisi tekniklerinden faydalanılabilmektedir. Çünkü deneyimsel oyun terapisi (DOT) beş aşamadan oluşan bir modeldir. Bu aşamalardan genel bağlamda bahsetmek gerekirse keşif, güven testi, bağlılık, terapötik büyüme ve sonlandırma etaplarının belirtilmesi mümkündür. Oyun terapisinin amaçlarının anlaşılması adına her bir etapta hangi adımların izlendiği açıklanabilmektedir. Böylelikle yalnızca terapide hedeflenen olgular değil ayrıca terapinin hangi etabında ne gibi uygulamaların yer aldığı da belirtilebilmektedir. İlk aşamada bulunan keşif sayesinde çocuğun ortamı tanıması beklenmektedir. Oyun odasından terapiste kadar bir keşif süreci yaşanmaktadır. Bu bağlamda çocuğun deneyimsel oyun terapisi sürecine hazırlanması sağlanmaktadır.

Deneyimsel oyun terapisinin ikinci etabı olan güven testi aşamasında önemli olgular yer almaktadır. Çünkü çocuğun terapistini ve alacağı terapiye güvenmesi istenmektedir. Bunun sağlanmasında hem oyun terapisi uzmanının hem de kullanılan modelin uygunluğunun mühim olduğu söylenmelidir. Güven ilişkinin kurulmasıyla beraber üçüncü aşama olan bağlılık etabına geçilebilmektedir.

Bağlılık etabı deneyimsel oyun terapisi aşamaları arasında duygusal paylaşımların en yoğun olduğu bölümdür. Çünkü çocuğun kişisel duygu durumunu yansıtabileceği oyunlara başlanmaktadır. Bu bağlamda ise güven ilişkisini kuran bir çocuğun iç dünyasındaki psikolojik gelişimini terapistine yansıtması mümkün olmaktadır. Sonraki aşamada terapötik büyüme yani problemlerle yüzleşme bulunmaktadır. Bağlılık sürecinde kendini yansıtmayı başaran bir çocuğun terapötik büyüme aşamasında sorunlarıyla ve olumsuz olaylarla başa çıkması beklenmektedir. Bu şekilde çocuğun gelişimsel sürecindeki olumsuz olgulardan arındırılması ve terapinin son aşaması olan sonlandırma sürecine geçilmesi uygundur.

Deneyimsel Oyun Terapileri Hangi Çocuklara Uygulanır?

Deneyimsel oyun terapisi yöntemlerinin hangi çocuklarda faydalı olabildiği de sıklıkla araştırılan konular arasındadır. Dolayısıyla uygun yaş aralığı ya da olay tanımlarından söz etmek doğru olacaktır. Deneyimsel oyun terapisiuygulamalarının 2 ile 9 yaş arasındaki çocuklar için uygun olduğu belirtilmektedir. Elbette çocuğun gelişim düzeyine göre bu yaş aralığında değişimler olabilmektedir. Bununla birlikte deneyimsel oyun terapisine ihtiyaç duyulan durumlardan örnekler sunulabilmektedir.

Bağlanma problemleri ya da travma sorunları yaşayan çocukların DOT teknikleri ile iyileştirilmesi mümkündür. Tabi ebeveyn ve çocuk ilişkisinin sağlıklı olmadığı ailelerde de deneyimsel oyun terapisi uygun bulunmaktadır. Terapinin uygulandığı durumların arasında duygu durum bozukluklarından da söz edilmelidir. Öfke, sinir, kaygı, endişe gibi duygu durum bozukluklarını yaşayan çocuklarda DOT modelinin uygulanması uygun görülmektedir.

Deneyimsel Oyun Terapisinin Hedefi Nedir 1Deneyimsel oyun terapisinin tercih edilebileceği hususlarda saldırganlık da yer almaktadır. Herhangi bir saldırganlık ya da öfke kontrolü sorunu yaşayan çocuklarda DOT teknikleri işe yaramaktadır. Çocukların içe kapanıklık veya özgüven sorunlarının da bu gibi terapi süreçlerinde çözümlenmesi mümkündür. Çünkü terapi aşamalarında sorunun temeline inilmesi ve bununla ilerleyen aşamalarda yüzleşme yaşanması söz konusudur. Çocukların taciz, baskı, şiddet gibi ağır travmalardan etkilenmeleri durumunda da deneyimsel oyun terapisi uzmanı ile görüşülmelidir.

Bu gibi olumsuz durumlara maruz kalan çocukların terapiye dahil edilmeleri önemlidir. Aile ortamında yaşanan kayıplar, kavgalar, geçimsizlik ya da baskı durumlarında da çocukların terapi sürecine yönlendirilmeleri uygun olacaktır. Elbette konuşma, yeme, uyku bozukluğu gibi psikolojik ve fizyolojik problemler yaşaya çocukların da DOT modeliyle tedavi edilmeleri mümkündür denebilir.

Deneyimsel Oyun Terapisi Eğitim Süreci

Deneyimsel oyun terapisi eğitimlerini almak isteyen kişilerin çeşitli özel kurumların eğitim programlarını incelemeleri mümkün görünmektedir. Ayrıca lisans ve yüksek lisans gibi akademik süreçlerde de çeşitli derslere rastlanabilmektedir. Ancak uygulamaları ve ayrıntılı deneyimsel oyun terapisi eğitimlerinin sertifika programlarında yer aldığı belirtilmelidir. Bununla birlikte özel kurumlara verilebilecek örnekler arasında Yeni Terapi de vardır. Seminerler, sertifika programları ya da sempozyumlar takip edilebilmektedir. Sadece sertifika eğitimleri ile değil aynı zamanda bilimsel sempozyumlar ve seminerler ile de deneyimsel oyun terapisi eğitimlerinin alınması mümkündür. Bu bakımdan Oyun Terapileri Enstitüsü gibi kurumların çeşitli etkinlikleri de incelenebilmektedir.

Eğitim sürecinde deneyimsel oyun terapisinin genel bilgisinin, terapist danışan ilişkisinin ya da oyun tekniklerinin öğretildiği bilinmektedir. Bunun haricinde aile görüşmelerindeki iletişim ya da deneyimsel oyun terapisi aşamaları hakkında ayrıntılı eğitimler alınmaktadır. Oyun terapisinde kullanılacak oyuncakların ve oyun türlerinin içerikleri de deneyimsel oyun terapisi eğitimlerinin arasında önemli bir role sahiptir.

Sertifika programlarının çoğunda eğitimlere katılabilecek kişilerin lisans seviyesinde gerekli eğitimleri tamamlamış olmaları beklenmektedir. Bu bağlamda psikiyatrlar, doktorlar, pedagoglar, psikolojik danışmanlar eğitim sürecine geçiş yapabilmektedirler. Deneyimsel oyun terapisi eğitimlerini alabilecek bireyler arasında çocuk gelişimi uzmanları da bulunmaktadır. Bunun dışında deneyimsel oyun terapisi eğitimi kimler alabilir sorusuna özel eğitimciler ya da sosyal hizmet uzmanları yanıtını vermek mümkündür.

Eğitim almak, sertifika verilmesini sağlamak ve çok daha fazlası için seminerbilgi.com üzerinden hemen taleplerinizi sunabilirsiniz. Detaylı bilgilendirmenin yapılması sağlanıyor olduğundan, hemen istediğiniz sertifika programına katılabilirsiniz. Online eğitim ve daha fazla bilgi için  https://www.seminerbilgi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız belgeleri secretcv.com gibi sitelere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.