Reggio Emilia Semineri Nereden Alınır?

Reggio Emilia adı verilen 150.000 nüfusa sahip İtalya’nın bir kasabasında anne ve babaların çocukları için eğitim alabilecekleri okul kurma girişimi ile ‘’Reggio Emilia’’ adı verilen okul sistemi olarak bilinmektedir.

Reggio Emilia semineri ile çocuklar hem kendilerini hem de Dünya’yı anlamak ve anlamlandırmak için cevaplar aranmaktadır. İtalya da Reggio Emilia adı verilen bir kasaba da anne ve babalar çocuklarının eğitim alabilmesi için okul kurma girişiminde bulunmuştur. Bu sayede günümüze kadar gelen Reggio Emilia, tüm Dünya’ya yayılmış bir okul sistemi olarak bilinmektedir. Bu yaklaşımın öncüsü Loris Malaguzzi’dir. Okul öncesi eğitimde çocukların gelişimine katkı sağlamak ve cevap bulmak için çeşitli ortamları sağlayarak düşüncenin gelişimini sağlamaktadır. Bu sebeple Reggio Emilia, kişiler arası ilişkiyi, düşünceyi ve çevreyi ele alarak eğitim sunmayı amaçlanmaktadır.

reggio emilia semineri
reggio emilia semineri

Çocuklar gelişme sırasında ebeveynleri tarafından koyulan kurallara ayak uydurması istenir. Bu kuralların çocuğun anlamada ve uygulamada güçlük çekmesini sağlar. Reggio Emilia eğitimi ile bu durumun aşılması amaçlanır. Çünkü çocuklar kendi kurallarını kendileri belirlemelidir. Bu sayede daha mantıklı ve anlamlı kurallar oluşturulabilir. Bu yaklaşım sanat ve oyun temeline dayanmaktadır. Aynı zamanda çocuğun içsel motivasyonunu geliştirmesi hedeflemektedir. Doğal ve açık uçlu materyaller, boyalar, sanat malzemeleri, farklı özellikli ve büyük boyutlu kağıtlar eğitimin bir parçasıdır. Reggio Emilia semineri ile çocukların soyut düşünebilme özelliğini kazanması sağlanıyor. Aynı zamanda alınacak eğitimler ile eğitim temelini daha da sağlam kılabilirsiniz. Bu eğitim özel okullar aracılığı ile ve öğretmenlerin isteği ile alınabilir.

Reggio Emilia Semineri Ne İşe Yarar?

Reggio Emilia semineri, çocukların gelişimde büyük role sahip bir eğitimdir. Çocuklar bu seminerde kendilerini ve Dünya’yı anlamak için cevap aramaktadırlar. Bu semineri alarak yüksek kalitede okul öncesi eğitim sistemi amaçlanır. Bu eğitim sisteminin kurucusu Loris Malaguzzi’dir. 1945 yılında İtalya’nın 2. Dünya savaşı bitiminde savaş enkazının tam ortasına anne ve babalar tarafından yapılarak çocukların eğitime devam etmesi sağlanmıştır. Kurulan bu okul sistemi kısa sürede Dünya’ya yayıldı. Reggio Emilia semineri için katılım sağlayan kişilerin soyut düşünme becerisi sağlanıyor. Reggio Emilia, kendiliğinden doğan, zamanla gelişen, değişen ve kültürel özelikleri gösteren bir çalışmadır. Bu seminer de amaç çocukların kendi düşüncelerini ve kendini ifade etmesi ön plandadır. Çünkü Reggio Emilia’ya göre çocuklar, toplumsal bütünlük ve birlik için sanatı bir araç olarak kullanmaktadırlar.

Reggio Emilia seminerinde bir diğer konu başlıkları da fen ve doğa’dır. Bilim, bilimsel süreç ve teknoloji Reggio Emilia’nın can damarıdır. Çocukların merakı eğitim süresince pusula görevi yapmaktadır. Detaylarda ve deneyimler oldukça değerlidir. Okul öncesi dönemde bu eğitimi alacak çocuklar da tahmin yürütme, hesaplama/ölçme, gözlem yapma, karşılaştırma yapma, kategori/sınıflandırma oluşturma, iletişim kurma, veri kaydetme/veri toplama ve yorumlama becerileri kullanılmaktadır. Akıl malzemeleri olarak nitelendirilen tepegöz, kâğıt türleri, atık malzemeler, bilgisayar, ışık kaynakları, aynalar, kil, tel, dal, yaprak, ağaç, kurumuş bitkiler gibi benzeri malzemeler çocukların zihninde tasarladığı projelerin gerçekleştirilmesi sağlanır.

Online Reggio Emilia Semineri Eğitimleri

Kişisel gelişimine önem veren herkes Reggio Emilia semineri için katılım sağlayabilir. Uzman ve profesyonel eğitmenler ile tecrübe ve bilgi edinmek, kişide eksik olan ihtiyaçların fark edilerek alternatif eğitimler sunmak gibi çeşitleri unsurları peşinden getirir. Bu eğitim okul öncesi, PDR, sınıf öğretmenliği, psikoloji ve çocuk gelişimi mezunu kişilerin alarak mutlaka CV’lerine eklemesi gerekir. Aynı zamanda Reggio Emilia için online sertifika programları da tercih edilebilir. Katılımcı kişiler eğitmen tarafından sertifika almaya hak kazanır. Bu eğitim seminerine farklı bakış açısı geliştirmek, kişinin potansiyelini artırması, ihtiyaçların doğru bir şekilde gerçekleşmesi ve eksik olan yönlerin geliştirilmesi için katılım sağlamalısınız. Kendini geliştirmeyi hedefleyen herkes Reggio Emilia eğitimi seminerine katılabilir. Ayrıca Reggio Emilia eğitimi içeriği aşağıda yer almaktadır.

Reggio Emilia semineri online eğitim ve daha fazla bilgi için  https://www.seminerbilgi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız belgeleri secretcv.com gibi sitelere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.