Psikoloji Sertifika Programları Kaydı Nasıl Yapılır?

Bir psikolog adayını çeşitli sertifika programları detayları beklemektedir. Ancak bu programlara herhangi bir psikoloji lisans eğitimi görmemiş olan kişiler de katılabilmektedir. Psikolog olarak çalışmak isteyen bireylerin temel becerilerini bir sertifika ile tamamlamaları mümkündür.Bu sebeple sertifika programlarının alınacağı kurum da buna uygun biçimde seçilebilmektedir. Temel psikoloji eğitimlerini lisans düzeyinde tamamlamış olan mezunların akademik bağlamda yükselmeleri mümkündür. Burada seçilecek psikoloji alanına uygun bir yüksek lisans eğitimine devam edilmesi söz konusudur. Ancak doğrudan meslek hayatına geçiş yapmak isteyen psikolog adaylarının uzaktan eğitim veya yüz yüze eğitim yoluyla yeterlilik sertifikalarını almaları olasıdır. İstanbul Boğaziçi Enstitüsü, Türkiye Sağlık Vakfı gibi devlet onaylı kurumlardan psikoloji sertifika programları eğitimlerine katılmak mümkündür.

Psikoloji eğitimi almış lisans mezunları gibi meslek hayatında daha yetkin bir düzeye ulaşmak isteyenlerin de sertifika almak için araştırmalar yaptıkları görülmektedir. Dolayısıyla özellikle sorgulanan eğitim kapsamının uzaktan psikoloji sertifikaları ya da ücretsiz eğitim programları üzerine yoğunlaştığı söylenebilmektedir. Bu bağlamda yüz yüze eğitimlerin her şehirde yer alan yetkin kurumlardan alınabildiği unutulmamalıdır. Ancak online sertifika bağlamındaki seçenekler de oldukça fazladır. Madalyon Akademi, Psikoaktif Terapi& Eğitim, PPD (Psikologlar Psikiyatristler Derneği) gibi kurumlardan temel psikoloji eğitimleri alınabilmektedir. Ayrıca bu kurumların hem onaylı eğitimleri sunmaları hem de online kurs programlarını aktarmaları mühimdir. Böylece uzaktan eğitim ile psikoloji sertifikası almak isteyenler hızlıca ilgili programlara başvuru yapabilirler.Psikoloji Sertifika Programlari Kaydi Nasil Yapilir 2

Psikoloji Sertifikalarının Geçerli Olduğu Meslekler

Psikoloji eğitimlerini alan kişilerin sadece psikolog veya psikiyatr olma zorunlulukları yoktur. Nitekim bu meslekler için temel lisans ve yüksek lisans eğitimleri de gereklidir. Ancak geç kalmadan meslek hayatına başlamak isteyen mezunların da diğer meslek çalışanları gibi sertifika programlarını inceledikleri bilinmektedir. Özellikle aile ve evlilik terapisti, anaokulu/ kreş öğretmenliği, çocuk gelişimi, yaşam koçluğu gibi meslek alanlarında psikoloji sertifikalarının alınması kişiyi yetkinlik seviyesine ulaştırmaktadır. Çünkü lisans eğitiminde bu mesleklere yönelik temel eğitimler alınsa da mezuniyet sonrasında meslek alanına özgü becerilerin kazanılması gerekmektedir. Böylece çocuk gelişimi ile ilişkili mesleklerde ve sosyal psikoloji alanlarında temel psikoloji sertifika programları kesinlikle tercih edilmelidir denebilir.

Yukarıda belirtilen psikoloji ile ilişkili meslek alanlarının haricinde neredeyse pek çok meslek tanımının psikoloji eğitimine ihtiyaç duyduğu bilinmelidir. Örneğin eğitim sektöründe ve dil/ konuşma terapistliğinde de psikoloji sertifikası ile bir adım öne geçmek mümkündür. Böylelikle mesleğin temel gerekliliklerinin yanı sıra mesleği icra edecek bireylerin psikoloji eğitimleri konusunda bir eksiği kalmayacaktır.

Klinik psikoloji, sosyal psikoloji, adli psikoloji gibi alt alanlarda çalışmayı düşünen psikoloji mezunları da bu alanlara özgü ücretli kurs programlarını inceleyebilirler. Özellikle yabancı dil becerileri olan kişilerin uluslararası formatta geçerliliğe sahip psikoloji eğitimlerini almaları büyük bir avantaj sağlayacaktır. Cambridge, Harward Üniversitesi gibi uluslararası eğitim kurumlarında akademik psikoloji sertifikalarını almak olağandır. Elbette kursların ücretlendirmeleri Türkiye ile farklılık gösterebilmektedir. Ancak yurt dışı bağlantılı psikoloji sertifikaları içinonlineeğitimin mümkün olması psikolog adayları için büyük bir olanaktır.

Ücretsiz Psikoloji Sertifika Programları Kaydı Nasıl Yapılır?

Psikoloji sertifikası almak isteyen kişileri ücretli veya ücretsiz program seçenekleri beklemektedir. Bu ücretlendirme ve kurs süresi eğitim programının kapsamına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla sinir ve öfke kontrolü, kişisel gelişim, konuşma becerisi ya da kriz yönetimi gibi psikoloji eğitimlerini devlet üniversitelerinin online sertifika programlarında bulmak olağandır.

Üniversitelerin veya devlete bağlı kurumların program kapsamlarına göre farklı psikoloji eğitimleri alınabilmektedir. Monash Üniversitesi de ücretsiz psikoloji sertifika programları ile yabancı dil yetkinliğine sahip olan kişilere büyük fırsatlar tanımaktadır. Elbette Udemy, Bilgeİş, Bilgelik Enstitüsü, Selçuk Üniversitesi programlarında da ücretsiz veya uygun fiyatlı psikoloji eğitimlerine kaydolmak olağandır.

Bir bireyin psikoloji eğitimi alması onlarca farklı sektöre ve yüzlerce iş tanımına hitap edebilmektedir. Klinik psikolojiden beslenme psikolojisine kadar çeşitli yeterlilik programları bulunmaktadır. Program süresinin daha kısa olduğu ücretsiz psikoloji sertifikaları genellikle bireysel ve ekip ortamındaki psikolojik becerileri tanımak üzerinedir. Ancak beslenme, adli bilimler, kriminoloji, sosyal bilimler gibi alanlarla ilişkili olan psikoloji eğitimleri daha uzun süreli programları içermektedir. Nitekim psikoloji alanında psikolog unvanına sahip olmak için meslek alanının tüm yeterliliklerinin elde edilmesi mühimdir. Ücretsiz psikoloji eğitimleri bulunan Anadolu Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Ankara Üniversitesi programları da uygun seçenekler sunmaktadır. Online eğitimin mümkün olduğu bu gibi üniversitelerde alınacak psikoloji sertifikasının bağlamına göre uygun fiyatlı ve kapsamlı opsiyonlar da görülmektedir.

Eğitim almak, sertifika verilmesini sağlamak ve çok daha fazlası için seminerbilgi.com üzerinden hemen taleplerinizi sunabilirsiniz. Detaylı bilgilendirmenin yapılması sağlanıyor olduğundan, hemen istediğiniz sertifika programına katılabilirsiniz. Online eğitim ve daha fazla bilgi için  https://www.seminerbilgi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız belgeleri secretcv.com gibi sitelere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.