Psikoloji Eğitimleri Hangi Alanda İşe Yarar?

Psikoloji eğitimleri aslında eğitim hayatının başından sonuna dek her bireyin kazanması gereken farkındalıkları içermektedir. Her ne kadar ilerleyen okul yıllarında psikoloji alanına dair temel kazanımlar elde edilse de bu kazanımların yetkinliğe dönüştürülmesi önemlidir. Dolayısıyla yalnızca psikolog olmak isteyen kişiler değil aynı zamanda birbirinden farklı meslek grubunda çalışan bireyler de psikolojik yetkinliklerini geliştirmek isteyebilmektedirler. Özellikle meslek alanındaki yeterliliğini artırmak isteyen kişiler için temel veya genel eğitim programları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra konuşma becerisinden kriz yönetimine kadar psikolojik süreçlerin doğru yönetilmesi için değişik psikoloji eğitimleri vardır.

Psikoloji eğitimleri ücretsiz sertifikalarla desteklenebileceği gibi kapsamlı ders paketleri ile de alınabilmektedir. Bu bağlamda psikoloji alanında eğitim almak isteyen kişinin kendine uygun olan hedefi belirlemesi gereklidir. Örneğin psikoloji alanında akademik ilerleme göstermek isteyen bir kişi öncelikle lisans programlarına katılmaktadır. Psikolog adayı olacak öğrencilerin kendilerini ek psikoloji eğitimleri ile geliştirmeleri mümkündür. Ancak farklı bir meslek alanında çalışan bireylerin de kendi davranışlarını ve sosyal iletişimlerini sağlıklı bir düzleme taşımak amacıyla sertifika programlarına başvurmaları yerinde olmaktadır. Dolayısıyla psikoloji eğitimleri mesleki yeterlilik ve akademik yeterlilik olarak iki ayrı bağlamda incelenmelidir.

Psikoloji Eğitimleri Veren Kurumlar Hakkında

Psikoloji eğitimleri konusunda gelişmek pek çok psikoloji bölümü mezununun da ilgi alanına girmektedir. Çünkü 4 senelik bir akademik serüven sonrasında belirli bir psikoloji alt alanına yönelmek isteyenler olabilmektedir. Özellikle klinik psikoloji bağlamında uzmanlaşabilmek için yüksek lisans programlarının incelenmesi gerekmektedir. Bunun dışında reklamcılık, turizm, eğitim, finans sektörlerinde çalışan kişilerin de kendi yetkinliklerini geliştirmek amacıyla sertifika almaları mümkündür. Bu psikoloji eğitimi sertifikaları yalnızca genel veya temel düzlemde değildir. Dolayısıyla her bireyin kendi ilerleyeceği alt alana veya çalıştığı meslek bağlamına uyumlu olan psikoloji eğitimlerini alması daha doğrudur.

Özellikle psikoloji eğitimini akademik boyutta almış olan kişilerin farklı meslek alt branşlara uygun yüksek lisans programlarını takip etmeleri olağandır. Ancak bir sertifika programı ile istenen çalışma disiplininin kapsamlı yeterliliğine sahip olmak da imkansız değildir. Aile ve sosyal yaşam danışmanlığı, çocuk gelişimi eğitimi gibi ilgili meslek gruplarında mutlaka detaylı bir psikoloji eğitimi alınması gerekmektedir. Böylece hem mesleğe adım atarken daha yetkin bir düzeyde bulunmak hem de iş kapsamına ayrıntılarıyla hakim olmak mümkündür. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirler başta olmak üzere sayısız devlet üniversitesinde psikoloji lisans veya yüksek lisans programları yer almaktadır. Akademik yeterliliği ön planda tutan psikoloji öğrencilerinin üniversite seçeneklerini ve psikoloji programı kataloğunu incelemeleri iyi olacaktır.

 

Psikoloji Eğitimleri Ücretsiz Alınır Mı?

Psikoloji eğitimleri ile ilgili en çok sorgulanan hususlardan biri de eğitimlerin ücretli olup olmadığına yöneliktir. Lisans ve yüksek lisans bağlamında devlet üniversitesini tercih eden öğrencilerin ek ücret ödemeleri söz konusu değildir. Yine birçok özel üniversitenin burslu psikoloji bölümü programları bulunmaktadır. Ancak psikoloji sertifika programları söz konusu olduğunda bu ücret bağlamının değişkenlik gösterdiği söylenebilmektedir. Pek çok ücretsiz online sertifika programında psikolojik eğitimlerin farklı türleri bulunmaktadır. Sinir yönetimi, kriz yönetimi, stresle başa çıkma gibi ücretsiz psikoloji sertifikalarının alınması mümkündür. Ancak mesleki yeterlilik için alınması hedeflenen ayrıntılı psikoloji eğitimleri özel veya devlet kurumlarında farklı ücretlendirmelere tabi tutulmaktadır.

Her sektörde olduğu gibi psikoloji alanında da ilgili disiplinler ile alt alanlar oldukça fazladır. Örneğin bir aile danışmanı veya yaşam koçu olmak için psikoloji lisansını tamamladıktan sonra yetkinlik sertifikaları alınabilmektedir. Boğaziçi Enstitüsü kapsamlı psikoloji paketleri ya da koçluk eğitimleri ile ilişkili onlarca psikolojik eğitim seçeneğini sunmaktadır. Bununla birlikte Yaşam Boyu Eğitim, Psikoaktif, Bilgelik Enstitüsü, Selçuk Üniversitesi programları da incelenebilmektedir. Şehir bazlı psikolojik eğitimler oldukça çeşitli kurumlar tarafından sağlanmaktadır.

Psikoloji Egitimleri Hangi Alanda Ise Yarar 1Uygun seçeneğin saptanması için alınacak psikolojik eğitimin kapsamı belirlenmelidir. Ücretsiz psikoloji sertifikaları almak için online sertifika veren kurumlara kaydolmak mümkündür. Duygu, davranış, zihinsel süreç yönetiminin sağlanmasında psikolojik eğitimlerin her sektördeki çalışan gruplarına katkıda bulunduğu ve gerekli olduğu şüphe götürmez gerçeklerdendir. Dolayısıyla bir psikolojik eğitim almak için yalnızca psikolog adayı olmak gerekmemektedir. Herhangi bir mesleği yerine getirirken kişinin kendini ve sosyal yaşamını iyi yönetebilmesi için temel psikoloji eğitimlerini tamamlamış olması onu bir adım öne geçirecektir.

Eğitim almak, sertifika verilmesini sağlamak ve çok daha fazlası için seminerbilgi.com üzerinden hemen taleplerinizi sunabilirsiniz. Detaylı bilgilendirmenin yapılması sağlanıyor olduğundan, hemen istediğiniz sertifika programına katılabilirsiniz. Online eğitim ve daha fazla bilgi için  https://www.seminerbilgi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız belgeleri secretcv.com gibi sitelere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.