Oyun Terapisinde Kullanılan 100 Oyun Tekniği ve Oyun Listeleri

Eğitim Türü :Uzaktan Eğitim
Şehir ve Yer :Tüm Türkiye / Tüm Türkiye
Eğitim Süresi :2 Ders Saati
Eğitim Ücreti :100 TL

Oyun Terapisinde Kullanılan 100 Oyun Tekniği ve Oyun Listeleri

İçeriğinde oyun terapisinde kullanılan oyunlar aktarılacak olup oyun listeleri doküman olarak paylaşılacaktır.

Oyun içerikleri bağlanma problemi, öfke kontrolü, istismar -travma, dikkat eksikliği , hipetaktivite , Özgüven eksikliği , kardeş kıskançlığı, dürtüsellik problemleri ile baş etme yöntemlerini geliştirme de kullanılan oyunlar vardır.

Oyun Terapisi: Eğitim Hakkında Merak Edilenleri Öğren

“Oyun Terapisinde Kullanılan 100 Oyun Tekniği ve Oyun Listeleri” ile ebeveyn çocuk veya bakıcı çocuk arasındaki iletişimin gelişmesi hedeflenirken ayrıca çocukluk döneminde ortaya çıkan dikkat eksikliği, öfke, özgüven kaybı, istismar veya travma gibi negatif etkilerin bilimsel temelli oyun yöntemiyle aşılması sağlanır.  Terapi eğitimine yönelik merak edilenler yazı dizimizde. oyun terapisi 300x239 - Oyun Terapisinde Kullanılan 100 Oyun Tekniği ve Oyun Listeleri

  1. Oyun Terapisi: Nedir, Ne değildir?

Oyunların çocukların dünyasındaki yeri apayrı. Sadece eğlence amaçlı değil, kendilerini ifade etme noktasında da oyunlar çocuklar için büyük önem taşır. Çocuklar üzerinde gerçekleştirilen araştırmalar sonucu oyunun çocuk gelişimi üzerindeki baskın etkisinden de söz edilebilir. Bu noktada, bir yetişkin kendini ifade etmek için konuşurken çocuk bu şekilde iletişim kurmakta zorlanır. Ebeveyn tarafından sağlanılan oyun ortamında kendisini güvende hisseden çocuklar, kendilerini oyundaki rolleriyle ifade edebilir: kızgınlıklarını, çekincelerini, korkularını veya yaşadıkları stresi.

Bu bakımdan oyun çocukların hem ruhsal hem de zihinsel anlamda sağlıklı olarak yetişmelerini sağlayıcı bir etken. Oyun terapisi ise bilimsel ve pedagojik araştırma ile bir araya getirilen oyunlardan oluşur ve çocukla iletişim kurmayı sağlayıcı unsurları içerir. Ayrıca oyun sırasında çocuk ile nasıl iletişim kurulması gerektiği ve anlaşılmasını sağlayacak becerilerin kazandırılmasını hedefler.

  1. Oyun Terapisi: Bilinen Oyunlardan Farkı Nedir?

Oyunlar insanlık tarihi kadar eski. Çocukların gönüllülük esasına dayalı şekilde kabul ettikleri ve kendilerini güvende hissettikleri alandır. Oyunların terapiye uyarlanması 1900’lü senelere denk gelir. Oyun terapisi rehberinde hazırlanan 100 kadar oyun kendi ortamı, oyuncakları ve çocukların sembol hareketlerini anlamlandırma açısından bilinen oyunlardan ayrılır. Bunun dışında oyun terapisi de çocukların kabul edebileceği ve zevk alarak oynayacakları oyunları ifade eder.

  1. Oyun Terapisi: Hangi Durumlarda Yardımcı Birer Kurtarıcıdır?

Yaşanan pek çok olay ve problem sadece yetişkinler üzerinde değil, çocuklar üzerinde de olumsuz etki yaratır. Yetişkinlerin avantajı negatif durumları aşabilecek beceriye sahip olmaları ve yeni duruma hızlıca adapte olabilmeleri. Ancak henüz duygusal ve zihinsel açıdan yeterince gelişmemiş bir çocuktan problemlere karşı hızlıca uyum sağlamasını beklemek doğru değil. Kimi zaman negatif durumlardan çocukların hiçbir şekilde etkilenmediği de düşünülür. Kendisini ifade etme konusunda farklı davranan çocukların durumunu anlamak için ekstra çaba gerekir. Oyun terapisi, bu sorunu çözücü oyun modellerine sahip birer iletişim kanalını ifade eder.

Oyun terapisi ile travma sonrası aşırı stres yaşayan çocukların stres kaynağını belirlemek mümkün hale gelir. Endişe ve kaygılarının ana kaynağını keşfetmek, çözüm için yolu yarılamak anlamına gelir. Yine aşırı dikkat eksikliği ve hareketlilik en çok görülen fiziksel huzursuzluklar arasında. Bunlar da oyun terapisi yöntemiyle aşılabileceklerden problemlerden biri. Bunların yanı sıra okuma bozukluğu, depresyon, boşanma sonrası çocuğun yeni duruma uyumunu sağlama ve aşırı utangaçlık gibi birçok konuda oyun terapisi yardımcı olur.

  1. Oyun Terapisi Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Çocuk için problem haline dönüşen her vakanın çözümüne yönelik başarılı bir uygulamayı ifade eden oyun terapileri, sadece sorunları aşmak açısından avantaj sağlamaz, aynı zamanda çocukların zihinsel ve duygusal yönden gelişimlerinde de etkilidir. İfade edilemeyeni, ifade edilebilen hale dönüştüren oyun terapileri ebeveynler, bakıcılar ve terapistler tarafından kolayca uygulanabilecek oyunlardan oluşur. Oyunlar ile çocuklara mücadele etme becerileri kolay bir şekilde kazandırılabilir. Kendilerine olan güvensizlikleri veya korkuları nedeniyle yaşadıkları özgüven eksiklikleri aşılabilir. Ayrıca yaşıtlarıyla daha iyi iletişim kurabilecek güvene sahip olurlar. Bu durum yetişkinlerle olan iletişimlerini de olumlu şekilde etkiler.

Uzaktan Eğitimi Nasıl Alacağım?
0545 965 1490 ı arayarak veya whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sayfadan indirilen sertifika örnek amaçlıdır.

Eğitim sonunda 0545 965 1490 nolu hattımıza sertifikalarınızın gönderilmesi için adres bilginizi göndermeniz gerekmektedir.

Program ile İlgili Önemli Notlar
Sertifikalar eğitim süresi bittikten sonra 7 iş günü içerisinde sizlere ulaştırılır.
Eğitim şekli uzaktan eğitimdir. Türkiye’ nin her yerinden eğitime katılabilirsiniz.

Kimler Katılabilir

Eğitime herkes katılabilir.

Belge ne işime yarar

Bu eğitim ile birlikte onaylı ve geçerli bir belgeye sahip olabilir,kariyerinizde yükselebilir,iş imkanlarınızı arttırabilir,mevcut konumuzda yükselebilir,cvnize ekleyebilir,cv ekleme sitelerinde herkesten 1 adım önde olabilir,uzmanlığınızı belgeleyebilir ve eğitmenlik yapabilirsiniz.

İş ilanları için belgeyi nerelere eklemeliyim?

İş arıyorsanız belgelerinizi secretcv.com , kariyer.net , eleman.net gibi web sitelerine eklemeniz faydanıza olacaktır.

Diğer eğitimlerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

15 Aralık 2020

EĞİTİMLER

Eğitimlerimizi inceleyin...

Ziyaretçi Yorumları

 

Yapılan Yorumlar

Zeynep Matur15 Aralık 2020

Canlı yayınına da katıldım. Harika bir eğitim. Dokümanlar için ayrıca teşekkür ederim.

Gizlilik Politikamız - Mesafeli Satış Sözleşmesi - Teslimat ve İade Koşulları
WhatsApp'tan iletişime geç