Metropolitan Okul Olgunluğu Testi Semineri

Eğitim Türü :Uzaktan Eğitim
Şehir ve Yer :Tüm Türkiye / Tüm Türkiye
Başlangıç Tarihi :Tüm Zamanlar
Eğitim Süresi :1 DERS SAATİ
Eğitim Ücreti :90 TL

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi; Kelime Anlama, Cümleler, Genel Bilgi, Eşleştirme, Sayılar, Kopya Etme gibi 6 alt test ve toplam 100 maddeden oluşur.

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, çocukların ilkokula hazır olma durumunu değerlendiren ve 6 alt bölümden oluşan bir testtir. Çocuğun ilkokulda ihtiyacı olacak alanlardan sözcük dağarcığı, kelime,  işitsel dikkati ve yönergeleri, neden-sonuç ilişkisi kurabilmesi, dikkat,görsel ince-motor kas ve el-göz koordinasyonu değerlendirilir.

Bu bilgiler ışığında okula başlamadan önce güçlü olduğu alanlar ve geliştirilmesi gereken alanlar hakkında bilgi verir.

Testin sonucunda, çocuğunuzun okul için gereken olgunluğa ne ölçüde hazır olduğu ve düzeyiyle ilgili sağlıklı veriler elde edilir.

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, okul çağına erişen çocukların yeterli olgunlukta olup olmadıklarını saptamak için geliştirilen testler arasında. Sadece fiziksel açıdan değil, bilişsel, duygusal ve sosyal yönden de kapsamlı bir tarama testini ifade eden Metropolitan Olgunluk Testi hakkında merak edilenler yazı dizimizde.

  1. Metropolitan Okul Olgunluğu Testi Nedir?

Okul çağına erişen her çocuk için ilk kaygı ebeveynlerde başlar. Çocuklarının okula ne derece hazırlıklı olup olmadığı endişesini taşıyan ebeveynlerin bu noktada bilimsel temellere sahip tarama testlerinden yararlanması gerekir. Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, okul öncesi çocuklar üzerinde en sık uygulanan çalışmalardan biri. Özellikle test içeriğinin kapsamlı olması çocukların her açıdan değerlendirilmesini sağlar. Sosyal, fiziksel, duygusal ve bilişsel açılardan çocukların okula hazır olup olmadıkları test ile anlaşılabilir.

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi eğitimi ile bu sahada araştırma yapan, kendini geliştiren ve çocuk psikolojisi alanına yönelen herkesin okul öncesi çocuk psikolojisini ölçebilmeleri sağlanır. Eğitimin sonunda ilgili test aşamalarına vakıf olan, testi bireysel olarak çocuklara uygulayabilen, sonuçları analiz edebilen ve puanlama ile çocuğun okul öncesi durumunu net bir şekilde ortaya koyabilen beceriler kazanılır.

  1. Okul Olgunluğu Testi Nasıl Gerçekleşir?

Çocuklar kendilerini ifade etme konusunda bazı çekingenlikler gösterebilir. Bu nedenle çocuklar üzerinde yapılacak testler zor bir alan olarak değerlendirilir. Ancak doğru ortamın sağlanması ve çocukların güveninin kazanılması halinde her test uygulaması profesyonel bir şekilde yapılabilir. Bu süreçlerle alakalı detaylar eğitimimizin önemli konuları arasında yer alır. Okul öncesi testin kalitesini de oluşturan güvenirlik sayesinde çocuklar ile sağlıklı iletişim kurulabilir. Teste, herhangi bir yazılı soru olmadığı için başarılı bir sözlü iletişim kurulmasının önemi büyüklüğüne dikkat çekilir.

İstenilen ortamın oluşturulmasından sonra testin içeriğindeki görseller, 6 farklı alt test uygulaması ve diğer prosedürler işletilir. Böylece çocuğun birden fazla yönden değerlendirilir ve okul öncesi durumu hakkında sağlıklı ve güvenli bilgiler elde edilir. Bu bilgiler ışığında ocuğun okula başlamasına engel teşkil edecek sorunun puanlaması yapılır. Hızlıca çözümler ve planlar yapılarak ilgili engelin ortadan kaldırılmasına çalışılır. Bu planlama ve süreç uzman bir psikolog tarafından işletilir.

  1. Okul Olgunluk Testi ile Neler Ölçülür?

Okula hazırlıklı olmadan başlayan bir çocuk, akranlarından geri kalmanın yarattığı stres ve rencide olma haliyle önemli bir özgüven kaybı yaşar. Bu durum ileriye dönük akademik başarısını da olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ebeveynlerin okul öncesi çocuklarının yeterliliklerini takip etme ve izleme eğitiminde olması, doğru kararlar vermesi gerekir. Kelimeleri anlayamayan, sayıları ayırt etmede güçlük yaşayan ve daha farklı zayıflıklar çocuğun okula başlaması halinde geri kalmasına, özgüven kaybı yaşamasına sebebiyet verir.

Bu açıdan olgunluk testi eğitimi ile okula başlayacak çocuklar üzerinde fiziksel yeterlilik testleri uygulanır. Ayrıca, bilişsel beceri ölçümü, okul kurallarına adapte olma performansı, okul derslerini kavramaya istekli olup olmadığı yönleri kontrol edilir. Kopya etme becerileri, sayı, cümle, kelime anlama ölçümleri de Metropolitan Olgunluk Testi eğitiminde yer alan bölümler arasında bulunur.

Uzaktan Eğitimi Nasıl Alacağım?
0545 965 1490 ı arayarak veya whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sayfadan indirilen sertifika örnek amaçlıdır.

Eğitim sonunda 0545 965 1490 nolu hattımıza sertifikalarınızın gönderilmesi için adres bilginizi göndermeniz gerekmektedir.

Program ile İlgili Önemli Notlar
Sertifikalar eğitim süresi bittikten sonra 7 iş günü içerisinde sizlere ulaştırılır.
Eğitim şekli uzaktan eğitimdir. Türkiye’ nin her yerinden eğitime katılabilirsiniz.

Kimler Katılabilir

Uygulayıcı belgesi alabilecekler :

Psikologlar veya alanda okuyanlar
Pdr Mezunları veya öğrencileri
Sosyoloji mezunları veya öğrencileri
Okul öncesi öğretmenleri ve Sınıf öğretmenleri
Çocuk gelişim mezunları veya okuyanlar
Sosyal hizmet mezunları veya okuyanlar
Özel eğitim bölümü mezunları veya okuyanlar
Aile danışmanları,
Tıp, hemşirelik mezunları ve bu branşlarda öğrenciler.

Diğer alanlarda olan katılımcılarımıza ise eğitim sertifikası verilmektedir.

Belge ne işime yarar

Bu eğitim ile birlikte onaylı ve geçerli bir belgeye sahip olabilir,kariyerinizde yükselebilir,iş imkanlarınızı arttırabilir,mevcut konumuzda yükselebilir,cvnize ekleyebilir,cv ekleme sitelerinde herkesten 1 adım önde olabilir,uzmanlığınızı belgeleyebilir ve eğitmenlik yapabilirsiniz.

İş ilanları için belgeyi nerelere eklemeliyim?

İş arıyorsanız belgelerinizi secretcv.com , kariyer.net , eleman.net gibi web sitelerine eklemeniz faydanıza olacaktır.

Diğer eğitimlerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

27 Haziran 2020

EĞİTİMLER

Eğitimlerimizi inceleyin...

Ziyaretçi Yorumları

 

Yapılan Yorumlar

Gizlilik Politikamız - Mesafeli Satış Sözleşmesi - Teslimat ve İade Koşulları
WhatsApp'tan iletişime geç