Masal Terapisi ve Hikaye Anlatıcılığı

Eğitim Türü :Uzaktan Eğitim
Şehir ve Yer :Tüm Türkiye / Tüm Türkiye
Eğitim Süresi :2 Ders Saati
Eğitim Ücreti :90 TL

Masal Terapisi ve Hikaye Anlatıcılığı

Masal Terapisi ve Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi, çok eskiden beri eğitim şekli olarak kullanılan modelin deneysel ve bilişsel çalışmalarla zenginleşerek günümüze uyarlanmasıyla oluştu. Ebeveyn çocuk arasındaki iletişimi geliştirmeyi hedefler ve çocukların ihtiyaçlarının anlaşılmasını kolaylaştırır. Eğitimle ilgili merak edilenler yazımızda.

  1. Masal Terapisi Nedir?

Masal ve hikaye hemen herkesin hayatına anlam kazandırır. Her ne kadar masallar kurgu olup, gerçeklikten uzak olsa da çocuklar için böyle değildir. Yaşadığı çevreyi, etrafı ve değerleri masalla anlam kazandırma eğilimi içerisine giren çocuk, iç dünyasını kolayca dışa yansıtacak tutum ve söyleme yönelir. İşte bu tepki ve davranış masal terapisini önemli kılan bir konu. Çocuğun iç dünyasına yakınlaşmak, anlamak ve içerisine attığı problemi çözebilmek açısından masal terapileri ile çalışmalar yapılır. Bunun için Masal Terapi ve Hikaye Anlatıcılığı eğitiminde çocuğa masal ile nasıl ulaşılacağı aşama aşama anlatılır.

  1. Masal Terapisi Neden Uygulanır?

Güvenilir ve sonuç alıcı yöntem olarak ortaya çıkan masal terapileri çocuklarla iletişim sağlamanın en kolay ve etkin yolları arasında. Yetişkinlerden çok daha özel çocukların yaşadıkları sorunları anlamak, onları çözebilmek için iç dünyalarında yatanı ortaya çıkarabilecek araçlara olan ihtiyacın ürünü olarak masal terapileri doğmuştur. Bilimsel ve bilişsel yöntemlerle desteklenen masal terapileri ile çocukların duygusal dünyalarına açılmak mümkün hale gelir.

Ebeveynler, bakıcılar veya çocuk gelişimi alanında ilerlemeyi hedefleyenler tarafından masal terapisi önem ifade eder. Hikaye anlatıcılığıyla çocukların verdikleri tepkiler birer kod olarak değerlendirilir ve kod açılarak, sorunlar anlaşılır. Masal terapisi becerileri kazanarak, sağlıklı bireylerin yetişmesine katkı sağlayacak donanıma sahip olunabilir.

  1. Masal Terapisi Eğitimi Neyi Hedefler?

Hikaye anlatıcılığı günümüz dünyasında en çok dikkat çeken beceriler arasında. Yetişkinler arasındaki bir sohbette en iyi hikayeleri olan ve bunu iyi anlatabilen kişiye kulak verilir. Yetişkinlerdeki hikayeye karşı duyulan ilgi çocuklarda çok daha yüksektir. Güçlü hayal dünyasına sahip çocuklarda dünyayı anlamlandırma merakı hikayelerle renklenir ve kolaylaşır. Bu süreçte çocuk da konuşur ve öyküleme güdüsü ile açılmaya başlar. Hikayenin etkisi ve sihrini kullanarak, çocukla iletişimin geliştirilmesini kapsayan Masal Terapi Eğitimi, iç dünyayı keşif yolculuğudur. Bu becerinin kazanılması için gereken içeriklere yer verir. Masala mesaj yerleştirme, çocuğun mesaja verilen tepkisini ölçme ve farklı bilişsel yöntemlerle masal terapi konusundaki yaklaşımlar öğretilir.

  1. Masal Terapisi Ne Tür Sorunların Çözümünde Uygulanabilir?

Yetişkin biri olarak gün içerisinde birçok sorunla karşılaşır ve stres yaşarız. Kendimizi ifade etme konusunda gerekli donanıma sahip olmamıza rağmen ruh halimizi negatif yönde etkileyecek birçok olayı atlatmak zorlaşır. Çocuklar da böyledir, kendi dünyalarında kendi dünyaları kadar ufak şeylerden etkilenir, stres yaşar ve içe kapanabilirler. Bu durum sağlıklı gelişimlerinin önünü tıkar. Akademik açıdan geri kalabilir, okuma yazma öğrenme konusunda zorluk yaşar, iletişim eksikliği görülür, dikkat dağınıklıkları oluşur. Masal terapisi ile konuşma bozuklukları da dahil olmak üzere öğrenmede yaşanılan güçlük, kaygı ve özgüven gibi birden fazla problemin üzerine gidilebilir.

  1. Masal Terapisi Eğitimine Kimler Katılabilir?

Masal  terapisi ile çocuklarını anlama yönünde mesafe kat etmeyi isteyen herkes katılım gösterebilir. Çocuk gelişimi alanına yönelen kişiler ve hikaye anlatıcılığı konusunda beceriler kazanmayı düşünenler için uygun bir eğitim şeklidir. Güçlü içeriğe, bilimsel yöntem ve metotlara yer verir. Masal terapisi ile hangi problemlerin nasıl açığa çıkarılabileceğine yönelik çalışma örnekleri içerir. Eğitim sonrası masal terapilerine çalışmak ve uygulamak, bu yönde deneyim kazanmak açısından önem ifade eder.

Uzaktan Eğitimi Nasıl Alacağım?
0545 965 1490 ı arayarak veya whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sayfadan indirilen sertifika örnek amaçlıdır.

Eğitim sonunda 0545 965 1490 nolu hattımıza sertifikalarınızın gönderilmesi için adres bilginizi göndermeniz gerekmektedir.

Program ile İlgili Önemli Notlar
Sertifikalar eğitim süresi bittikten sonra 7 iş günü içerisinde sizlere ulaştırılır.
Eğitim şekli uzaktan eğitimdir. Türkiye’ nin her yerinden eğitime katılabilirsiniz.

Kimler Katılabilir

Uygulayıcı belgesi alabilecekler :

Psikologlar veya alanda okuyanlar
Pdr Mezunları veya öğrencileri
Sosyoloji mezunları veya öğrencileri
Okul öncesi öğretmenleri ve Sınıf öğretmenleri
Çocuk gelişim mezunları veya okuyanlar
Sosyal hizmet mezunları veya okuyanlar
Özel eğitim bölümü mezunları veya okuyanlar
Aile danışmanları,
Tıp, hemşirelik mezunları ve bu branşlarda öğrenciler.

Diğer alanlarda olan katılımcılarımıza ise eğitim sertifikası verilmektedir.

Belge ne işime yarar

Bu eğitim ile birlikte onaylı ve geçerli bir belgeye sahip olabilir,kariyerinizde yükselebilir,iş imkanlarınızı arttırabilir,mevcut konumuzda yükselebilir,cvnize ekleyebilir,cv ekleme sitelerinde herkesten 1 adım önde olabilir,uzmanlığınızı belgeleyebilir ve eğitmenlik yapabilirsiniz.

İş ilanları için belgeyi nerelere eklemeliyim?

İş arıyorsanız belgelerinizi secretcv.com , kariyer.net , eleman.net gibi web sitelerine eklemeniz faydanıza olacaktır.

Diğer eğitimlerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

28 Kasım 2020

EĞİTİMLER

Eğitimlerimizi inceleyin...

Ziyaretçi Yorumları

 

Yapılan Yorumlar

Gizlilik Politikamız - Mesafeli Satış Sözleşmesi - Teslimat ve İade Koşulları
WhatsApp'tan iletişime geç