Masal Anlatıcısı Ne Yapar?

Masal anlatıcısı günümüzde de önemli bir role sahip olan hikaye ve masal anlatımı tekniklerini uygulayan kişilerdir. Aslında sayısız çalışma alanında bu gibi eylemlerin uygulandığı bilinmektedir. Özellikle çocuklara hitap eden masal anlatıcılığı farklı eğitim programlarıyla uzmanlığa taşınabilmektedir. Bu konuda becerilerini geliştirmek isteyen kişilerin sertifikalarını almaları da uygundur. Sertifikaların alınabileceği kurumların da çoklu olduğu görülmektedir. Böylece dileyen herkesin masal anlatıcısı eğitimlerini almaları uygundur. Hem edebi bilgilerin hem de psikolojik etkilerin ele alındığı masal anlatıcılığı eğitimlerinde keyifli ve yetkinlik artırıcı uygulamalar da bulunmaktadır. Ancak eğitim programlarının içeriğine bakılmasından önce masal anlatıcısı olmak isteyenlerin hangi uygulamaları yerine getirdiklerinden söz etmek de yerinde olacaktır.

Masal anlatıcılığı bu eylemin yerine getirilmesindeki temel becerilerin kazanımına odaklanmaktadır. Gerek eğitim amaçlı gerek çocuk gelişimine katkıda bulunma amaçlı masal anlatıcılığı yapılması söz konusudur. Geçmişten günümüze kadar ulaşan masalların saptanması ve bunların çocuklara doğru tekniklerle anlatılması önemlidir. Özellikle çocuklara ve okul öncesi öğrencilerine anlatılan masallar gelişim sürecini doğrudan etkilemektedir. Hatta ebeveynlerin bebeklerine doğum anından itibaren masal anlatıcılığı yaptıkları bilinmektedir. Bunun eğitiminin alınması yalnızca okul öncesi öğretmenleri için önem taşımamaktadır. Ayrıca psikologlar, oyun terapistleri, ebeveynler, sosyologlar da masal anlatıcılığı eğitimini alabilmektedirler. Bu sayede hem terapilerde hem de gündelik hayatta masal anlatma eyleminin doğru uygulanması mümkün olacaktır. Doğru masallar ile hikayelerin seçimi de mühim konulardandır. Dolayısıyla eğitimlerin içeriğinde bu tekniklerin de öğretildiğine rastlanmaktadır.

Masal Anlatıcısı Olmak İçin Alınabilecek Eğitimler

Masal anlatıcısı olmak isteyenleri farklı eğitim programları beklemektedir. Masal anlatıcılığı henüz lisans düzeyinde tek başına sunulan derslerden biri değildir. Ayrıca lisans ya da ön lisans programlarında da masal anlatıcılığına rastlanmamaktadır. Çünkü masal anlatım teknikleri daha ayrıntılı bir konusudur. Bu nedenle çeşitli eğitim süreçlerinde kuramsal bir bilgi olarak görülebilmektedir. Ancak tamamen masal anlatıcısı bağlamında yetkinlik kazanmak isteyenleri özel kurumlardan üniversite kurumlarına kadar eğitim programları karşılamaktadır. Genellikle uzaktan eğitim modeli ile alınabilen masal anlatıcılığı eğitiminin yüz yüze sunulduğu programlar da vardır. Bu nedenle kişilerin kendilerine uygun olan sertifika eğitimlerini tercih etmeleri mümkündür. Masal anlatıcılığı eğitimlerinin sertifika programlarından alınması gibi çeşitli seminerlerde ya da sempozyumlarda öğrenilmesi de olağandır. Doğru ve yetkin kurumların takip edilmesi sayesinde farklı eğitim düzlemlerine erişim sağlanabilmektedir.

Masal anlatıcısı olarak becerilerini geliştirmek isteyenlerin ebeveynler bağlamında da fazla olduğu görülmektedir. Elbette ebeveynlerin çocuklarına doğru tekniklerle masal anlatmaları ve uygun hikayeleri seçmeleri mühimdir. Bu bağlamda dileyen herkesin sertifika programlarına katılabilme olanağı oluşturulmaktadır. Yani masal anlatıcılığı sertifikası alacak kişilerden katılım şartları beklenmemektedir. Bu etkinlik üzerinde uzmanlaşmayı dileyen herkesin sertifika modellerine katılmaları uygun görülmektedir. Üstelik sertifika eğitimlerinin sonucunda onaylı belgelerin alınması çeşitli çalışan grupları için de faydalıdır. Örneğin anaokulu, kreş ve okul öncesi öğretmenlerinin gelişim sağlamaları yerinde olacaktır. Yine oyun terapistliği yapan bireylerin ya da çocuk gelişimi uzmanlarının masal anlatıcılığı eğitimi almaları uygundur. Bununla birlikte psikologlar, doktorlar, hemşireler, çocuk bakıcıları da sertifika eğitimlerine katılabilirler.

Masal Anlatıcısı Ne Gibi Etkinlikleri Uygular?

 

Masal anlatıcısı temelde masalı okuyan ve seslendiren kişidir. Ancak bu alanda eğitimlerin bulunması aslında etkinliğin doğru yapılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle öncelikle masal anlatıcılığı eğitim paketlerinde ne gibi derslerin bulunduğundan söz edilebilmektedir. Çeşitli özel kurumların ya da üniversitelerin sertifika eğitim paketleri incelenebilmektedir. Bunların arasında ortak bağlamda öne çıkan dersler vardır. Masal türlerinin öğrenilmesi, masal anlatımının bilinçaltındaki etkisi gibi konularda uzmanlık kazanılmaktadır. Bir diğer ders modelinde ise masalların anlatım teknikleri yer almaktadır. Elbette edebi eserlerin öğrenilmesi ve dünya masallarındaki örneklerin incelenmesi de eğitimlerden biridir. Anlatı çalışmalarında kullanılan teknikler ve kuramsal bilgiler de masal anlatıcısı olmak isteyenlerin becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Bunların haricinde diksiyon ve beden dili kullanımı eğitimlerinin de alınması söz konusu hale gelmektedir. Masal Anlaticisi Ne Yapar 2

Masal anlatıcılığının doğru uygulanmasında beden dili, jest ve mimikler önemli bir yere sahiptir. Düz bir okuma masalların anlatımında etkili olmayabilmektedir. Ancak doğru okuma ve anlatım teknikleri masal anlatımını dinleyen herkesin ilgisini artıracaktır. Dolayısıyla diksiyon eğitiminin kişilere büyük bir katkıda bulunduğu yadsınamaz hususlardandır denebilir. Bunlarla beraber masal oluşturma yöntemlerinin de edinildiği görülmektedir. Eğitim sürecinde ve eğitmenlerin uyguladıkları etkinliklerde masal türüne yönelik çeşitli çalışmalar yer almaktadır. Eğitmenlerin masal anlatıcılığı sertifikası alması bu bakımdan önemini artıracaktır. Çünkü farklı tekniklerin edinilmesi ile masal anlatıcılığının doğru uygulanması tek eğitim programının bünyesinde edinilebilmektedir. Eğitim sektöründe mühim bir rol oynayan masal anlatıcılığı bu nedenle en çok eğitmenlerin başvurdukları programlardan biridir.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.