İnsan Kaynakları Sertifikası Ders Paketleri

İnsan kaynakları sertifikası günümüzde en çok başvurulan eğitimlerden biri haline gelmiştir. Elbette iş hayatında bu çalışma alanını tercih emek isteyenlerin eğitim düzeylerinde uygun seçimler yapmaları mümkündür. Lisans ya da ön lisans ile insan kaynakları yönetimi okuyan mezunların sertifika programlarına yazılmaları uygun bulunmaktadır. Ancak farklı bölümlerde üniversite eğitimini tamamlayan kişilerin de bu eğitim sürecine dahil olmalarında problem bulunmamaktadır. Hatta işletme, çalışma ekonomisi, iktisat, sosyoloji gibi akademik programlardan mezun olanlar da insan kaynakları yönetimi uzmanı olabilmektedirler. Özellikle bu gibi bölümlerden mezun olanların insan kaynakları sertifika programlarına katılmaları söz konusudur. Sertifika eğitimlerinde hangi derslerin bulunduğu ise herkesin merak ettiği ve araştırdığı hususlardandır. Bu ders sürecindeki temel eğitimlerin açıklanması çalışma hayatında uygulanacak eylemlere yönelik de açıklık getirecektir.

Sertifikaların konularında işe alım ya da işe devam gibi hususlar bulunmaktadır. Bunların haricinde bir insan kaynakları uzmanını öfke ve sinir kontrolünü sağlaması ve meslek etiği konulara hakim olması amaçlanmaktadır. Tabi insan kaynakları departmanları sosyal ilişkilerin ve yönetim becerisinin yüksek olması gereken çalışma düzlemlerinden biridir. Bu sebeple eğitim paketlerinde bu yetkinliklerin kazandırılması da hedeflere dahil olmaktadır. Yine farklı bir insan kaynakları yönetimi eğitiminin çalışan haklarına dair kanunların bilinmesi olarak örneklendirilmesi mümkündür. Bu departmanlarda çalışacak insan kaynakları uzmanlarının hem şirketin hem de çalışanların haklarını bilmeleri ve gözetmeleri gerekmektedir. Yüksek performanslı bir insan kaynakları sisteminin oluşturulması adına daha birçok eğitim sunulmaktadır. Kuramsal eğitimlerden stratejilere ve uygulamalı konulara kadar sertifika eğitimini alan bir kişinin tecrübesini kazanması olağandır.

İnsan Kaynakları Sertifikası Üniversite Onaylı Mıdır?

İnsan kaynakları sertifikasını almak isteyenlerin bu sertifika ile kazanacakları geçerliliği sorgulamaları doğaldır. Nitekim günümüzde sertifika programlarının gerek online eğitim modeli ile gerek ise yüz yüze eğitimlerle sunulduğu bilinmektedir. Ayrıca sertifikaların alınabileceği kurumlar devlete bağlı olurken özel sektöre de bağlı olabilmektedir. Dolayısıyla bireylerin Milli Eğitim Bakanlığı onayı ya da üniversite onayı gibi hususları incelemeleri mümkündür. İnsan kaynakları sertifikası özel kurumların yanı sıra çeşitli üniversitelerden de alınabilmektedir. Bu sertifika eğitimlerinde uzaktan eğitim modelinin yer alması kimi zamanlarda avantaja dönüşmektedir. Böylece her uzmanlaşma hedefi taşıyan kişinin insan kaynakları eğitimine erişebilmesi söz konusu hale gelmektedir. Eğitimlerin üniversite ve MEB onaylı olması alınan belgelerin kurumlardaki geçerliliğini artırmaktadır.

Insan Kaynaklari Sertifikasi Ders Paketleri 1

İnsan kaynakları yönetimi uzmanını çalışma alanında farklı sektörler beklemektedir. Ancak insan kaynakları departmanında işe girecek kişinin sertifika ve akademik eğitim sürecinde sahip olduğu yetkinlikler işteki becerilerini mümkün kılmaktadır. Bir insan kaynakları uzmanının yönetim becerileri ile kuramsal bilgilerini bir araya getirmesi mühimdir. Şirketlerin ya da firmaların personel seçimlerinde önemli bir yere sahip olan insan kaynakları kesinlikle günümüzde etkinliğini kaybetmeyen çalışma alanlarından biri olarak nitelendirilebilmektedir. Bu nedenle ekibin yönetilmesi, doğru işe alım ya da işten çıkarma süreçlerinin uygulanması bakımından insan kaynakları uzmanları gerekli becerilerini kazanmalıdırlar. İnsan kaynakları sertifikası ne işe yarar diyenlerin bu gibi hususlarla çalışma alanındaki önemli konuları fark etmeleri mümkündür.

İnsan Kaynakları Sertifikası Hangi Kurumlardan Alınabilmektedir?

İnsan kaynakları sertifikasının alınabileceği farklı kurumlar olduğundan söz edilmiştir. Şimdi bu kurumlardaki geçerliliğin ve eğitim modellerinin nasıl bulunduğuna değinilmelidir. Özel kurumlarda sunulan insan kaynakları sertifikasının öne çıkan eğitimlerden olduğu bilinmektedir. Çünkü farklı illerde bulunan sertifika merkezlerine giderek yüz yüze eğitim alınması olağandır. Ancak özel kurumların da günümüzde pek çok eğitim paketini online eğitim modeli dahilinde sunduğu söylenebilmektedir. Yani insan kaynakları sertifikası almayı hedefleyen bir kişinin seçeneklerinden biri özel kurumlar olmaktadır. Uzaktan ya da yüz yüze eğitim modellerinin sertifika programına göre farklı ücretlendirmelere sahip olduğuna rastlanabilmektedir. Ancak üniversite ve MEB onaylı bilgisinin özel kurumların web sitelerinde incelenmesi ve kontrol edilmesi mümkündür.

İnsan kaynakları departmanında çalışmak amacıyla insan kaynakları sertifikasının alınması uygundur. Üniversite eğitimini lisans ya da ön lisans gibi düzlemlerde tamamlayanlar gibi farklı bölümlerin mezunları da bu programlara katılabilmektedirler. Elbette insan kaynakları sertifikası alma yollarından bir diğeri üniversiteler ile üniversitelerle anlaşmalı eğitim merkezlerine başvurulmasıdır. Çeşitli devlet üniversitesinde ve vakıf üniversitesinde insan kaynakları sertifika eğitimleri verilmektedir. Bunların herhangi birinde temel becerilerin edinilmesi uygundur. Tabi ki üniversitelerden sertifika alınması hem üniversite hem de Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belgelerin kazanılmasını sağlamaktadır. Görüldüğü gibi gerek özel kurumlardan gerek ise devlet veya vakıf üniversitelerinden insan kaynakları sertifika programlarının incelenmesi mümkün görünmektedir. Sertifika eğitiminin bitmesiyle birlikte sayısız çalışma alanında insan kaynakları uzmanı olarak iş bulunabilmesi olağan olmaktadır.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.