İnsan Kaynakları Eğitimi Alma Yolları Nelerdir?

İnsan kaynakları eğitimi almak için kişileri farklı eğitim süreçleri beklemektedir. Bunların arasında sertifika programlarının ön plana çıktığı bilinmektedir. Ancak üniversitelerin insan kaynakları yönetimi opsiyonları da oldukça fazladır. Çünkü hem iki yıllık hem de dört yıllık eğitim programları vardır. Ayrıca üniversitelerdeki insan kaynakları yönetimi bölümünün örgün eğitim ya da açık öğretim modelleri ile okunması mümkündür. Dolayısıyla öncelikle bu eğitimlerin hangi kurumlardan alınabileceğine değinmek gerekmektedir. İnsan kaynakları eğitimini üniversite programı düzeyinde bitiren kişilerin sertifika programlarına kayıt olmaları uygundur. Ancak lisans düzeyinde bu meslek tanımına uygun farklı akademik programları tamamlayanlar da sertifika alma sürecine geçebilmektedirler. Bu sertifikaların hem üniversitelerden hem de özel kurumlardan alınması olağan hale gelmektedir.

İnsan kaynakları yönetimi bölümlerinin sayısız devlet ve vakıf üniversitesinde bulunduğu görülmektedir. Bunların ilki puanı 2 yıllık ön lisans programlarına yetenler için uygundur. Bu kişilerin insan kaynakları yönetimi programlarından 2 yıllık olanlara yerleşmeleri olasıdır. İki yıllık programların ise gerek normal gerek açık öğretim biçiminde yürütüldüğü söylenebilmektedir. 4 yıllık lisans programlarında da benzer bir durum bulunmaktadır. Hatta açık öğretim ya da normal örgün eğitim süreçlerinin onlarca üniversitede yapılabildiği söylenmelidir. İnsan kaynakları yönetiminde iki yıllık ön lisans programları ile dört yıllık lisans bölümlerinin farkı ise ilerideki eğitim seçeneklerine dair olmaktadır. Yükseköğretim seçeneği de bulunan insan kaynakları yönetimi için lisans düzeyinin tamamlanması zorunludur. Ancak iki yıllık insan kaynakları eğitimini tamamlayan bir mezunun sertifika ya da DGS sınavı olanaklarını kullanması mümkündür.

İnsan Kaynakları Yönetimi Üniversite Eğitimleri Nelerdir?

İnsan kaynakları yönetiminde üniversite programlarının çoklu olduğundan bahsedildi. Burada ise öncelikle 2 yıllık insan kaynakları eğitimiön lisans seçeneğini sunan üniversitelerden örnek verilebilmektedir. Atatürk Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Burdur Üniversitesi bünyesinde insan kaynakları ön lisans eğitiminin alınması mümkündür. İki yıllık programların açık öğretim modeliyle sunulduğu üniversiteler de vardır. Anadolu Üniversitesi güncel olarak insan kaynakları yönetimi ön lisans programını açık öğretim modeliyle aktarmaktadır. Kişilerin belirli eğitim süreçlerini tamamlamalarıyla beraber DGS sınavına girmeleri uygundur. Bu sınavın ardından alanla ilişkili olan lisans programlarına kayıt yapılabilmektedir. Ayrıca sertifika almak isteyen kişilerin iki yıllık ön lisans eğitimleri yeterli görülmektedir.

Insan Kaynaklari Egitimi Alma Yollari Nelerdir 1Üniversitelerin lisans düzeyinde aktardıkları insan kaynakları yönetimi bölümü incelenebilmektedir. Akademik hayatında bahsedilen programa kayıt olmak isteyenler çeşitli devlet üniversitelerinin yanı sıra vakıf üniversitelerine de geçiş yapabileceklerdir. Bu üniversite seçeneklerinde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ya da İzmir Demokrasi Üniversitesi gibi kurumlar yer almaktadır. Devlet üniversitelerinde insan kaynakları yönetimi lisans eğitimini alacak kişilerin Gümüşhane Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi veya Sakarya Üniversitesi programlarını incelemeleri mümkün görünmektedir. İnsan kaynakları mezunları lisans programlarını tamamlamalarının ardından yükseköğretim sürecine kayıt olabileceklerdir. Açık öğretim bazında insan kaynakları lisans eğitiminin alınabileceği üniversiteyi İstanbul Üniversitesi olarak belirtmek olağandır. Yeditepe Üniversitesi ise insan kaynakları yönetiminde yüksek lisans yapmak isteyenlerin tek seçeneği olarak görünmektedir.

İnsan Kaynakları Eğitimi Hangi Alanlarda Geçerlidir?

İnsan kaynakları eğitiminin hangi düzeylerde alınabildiğinden bahsedilmiştir. Bu eğitim seçeneklerinde hem ön lisans hem de lisans programlarının bulunması kişilerin sertifika alabilmelerini de kolaylaştırmaktadır. Ayrıca insan kaynakları yönetiminin açık öğretim modelinde aktif bir role sahip olduğu da göze çarpmaktadır. Dolayısıyla sıklıkla tercih edilen bir akademik program olduğu söylenebilmektedir. Sertifika ya da akademik eğitimlerin tamamlanmasının ardından kişilerin yetkinlikleri kanıtlanmaktadır. Burada insan kaynakları eğitimi alan kişilerin hangi alanlarda iş bulabildiklerinden söz etmek faydalı olacaktır. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı onaylı insan kaynakları eğitimi sayesinde bu departmanda işe girmek isteyecek kişilerin önü açılmaktadır denebilir. Devlete ya da özel kurumlara bağlı olan insan kaynakları departmanlarında çalışmayı hedefleyenlerin sertifika ya da lisans eğitimlerini tamamlamaları yerinde olacaktır.

İnsan kaynakları eğitiminin temelinde planlama, insan kaynağı geliştirme ya da endüstriyel ilişkiler gibi amaçlar yer almaktadır. Bununla birlikte güvenlik ve sağlık konusunda da yetkinlik edinilmesi söz konusudur. Çeşitli kurumların ve şirketlerin insan kaynakları departmanları oldukça önemli çalışma alanlarından biridir. Çünkü işe alımların ve insan kaynaklarının yönetilmesi beklenmektedir. İstihdam ya da geliştirme konularında yetkinlik kazanan insan kaynakları uzmanı için iş olanakları da oldukça fazladır. Çünkü gerek devlete bağlı kurumlarda gerek ise özel kurumlarda ya da şirketlerde çalışılabilmektedir. Hukuk, ekonomi, planlama ve uygulama gibi disiplinlerin bulunduğu insan kaynakları yönetimi günümüzde en çok tercih edilen eğitim programlarından biri olmaya devam etmektedir. Dolayısıyla üniversite ve sertifika eğitimlerinin tamamlanması kişileri bir adım öne çıkaracaktır.

Eğitim almak, sertifika verilmesini sağlamak ve çok daha fazlası için seminerbilgi.com üzerinden hemen taleplerinizi sunabilirsiniz. Detaylı bilgilendirmenin yapılması sağlanıyor olduğundan, hemen istediğiniz sertifika programına katılabilirsiniz. Online eğitim ve daha fazla bilgi için  https://www.seminerbilgi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız belgeleri secretcv.com gibi sitelere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.