Çocuklarda Öfke Kontrolü

Eğitim Türü :Uzaktan Eğitim
Şehir ve Yer :Tüm Türkiye / Tüm Türkiye
Eğitim Süresi :2 DERS SAATİ
Eğitim Ücreti :90 TL

Çocuklarda Öfke Kontrolü: Eğitim Hakkında Bilgi Edin

“Çocuklarda Öfke Kontrolü” eğitimi sıklıkla yaşanılan öfke patlamalarına yönelik tedbirler konusundaki bakış açınızı ve davranış şeklinizi geliştirir. Çocuklar üzerindeki yönetim, kontrol ve iradenizi bir üst noktaya çıkarır. Çocuklarda Öfke Kontrolü eğitimine yönelik merak edilenleri yazımızdan öğrenin.

  1. Çocuklarda Öfke Kontrolü Nedir?

Öfke sanıldığı kadar kötü bir duygu değil. Bir sinyal ve iletişim modelidir. Öfkeyi tehlikeli hale getiren nokta saldırıya dönüşmesidir. Çocuklar için öfke bir tür bağımsızlık savaşının başlatılması halini ifade eder. Kendini ifade etme biçimi ve ebeveyni arzu ettiklerini yaptırmaya zorlama yöntemi. Çocuklar öfkeyi bir strateji uzmanı gibi kullanır ve ebeveynleri ile girdikleri mücadeleden öfkelenerek güçlü çıkmaya çalışır. Çocuklar kendilerini ifade etme noktasında dil becerilerini geliştirdikleri anda öfkeyi terk ederler. Bir ifade etme biçimi olarak kullandıkları öfkenin yerine dilin çok daha anlamlı bir kendini ifade etme sanatı olduğunu anlarlar.

Öfke kontrolü ile çocukların öfke kavramı ve duygusu ile tanışması da sağlanır. Bu duygunun ortaya çıkardığı fiziksel değişimlerin çocuklar tarafından algılanması ve bilinmesini hedefler. Öfke halinde beliren çarpıntı, nefesteki değişiklikler ve vücut ısısının yükselişi gibi faktörler çocuk tarafından da anlamlandırılır. Ortaya çıkan öfke halinin ilk çıkış noktasında fark edilebilmesini öğrenmeleri gereken çocukların bu konudaki becerilerini geliştirebilmeleri için bakıcı, ebeveyn ve öğretmenlerine ihtiyaç duyar.

  1. Çocuklarda Öfke Neden Ortaya Çıkar?

Her şeyin yolunda gittiğinin sanıldığı bir anda birden yaşanan öfkelenme halini çoğu zaman ebeveynler de anlayamaz ve böyle bir durumda yanlış tepkilerin verilmesi çocuğun ruhsal sağlığını bozabilir. Çocuklarda Öfke Kontrol eğitiminin diğer hedefi de öfkenin başat faktörlerini ve kaynağını ortaya çıkarabilecek becerileri kazanmanıza yardımcı olmak. Çocukların öfkesine öfke ile karşılık veren öğretmen, ebeveyn veya bakıcının bu süreci yanlış yönetmesi kaçınılmaz hale gelir. Dolayısıyla, öncelikle yetişkinin öfkesini kontrol edebilecek donanıma sahip olması gerekir. Böylece çocuğun öfke halini anlama çabası doğru sonuç verebilir.

Çocuklar, stresli durumlarda iletişim aracı gibi gördükleri öfkeye başvururlar. Bunda aile içerisinde öfkenin bir ifade biçimi olarak ortaya çıkması da çocuğun davranışlarını etkiler. Arzuları karşılanmayan, yarım bırakılan çocuklarda öfke artışı yaşanır. Ebeveyn tarafından çocuk potansiyeli göz ardı edilerek verilen vazife ve sorumluluklar stresi, dolayısıyla öfkeyi de tetikler. Bunların farkına vararak çocuk öfke kontrolünde başarı sağlanabilir.

  1. Çocuklardaki Öfke Nelere Sebep Olur?

Kendi ifade etme konusunda dil becerileri yerine öfke ve daha sonrasında ise saldırıla başlayan çocukların ebeveynleri tarafından kontrol altına almaları gerekir. Bunun için öfke kontrol çalışmaları, seminerler, ileri derecede öfke nöbetlerinde ise doktora başvurulması tavsiye edilir. Çünkü öfkenin normali ifade etme biçimi olarak görülse de aşırı derecede devam eden ve dil becerileri gelişmesine rağmen sürdürülen şiddetli öfke ruhsal bozukluklara neden olur. Aynı zamanda ileriki dönemde diyabet ve damar yolu hastalıklarını tetikleyici unsuru haline dönüşür.

  1. Çocuklarda Öfke Kontrolü Eğitimi Nasıl Bir Fayda Sağlar?

Çocuklarda üç yaşına kadar öfke hallerine sakin bir şekilde karşılık verilmesi tavsiye edilir. Bu dönemde ebeveynin olabildiğince çocuğun güvenliğini sağlayıp, öfke halinde karşılık vermemesi gerekir. Ancak üç yaş sonrasında çocuğun öfkeyi anlayabilecek zihni potansiyeli gelişir. Bu dönemde, öfkeyi kontrol altına almasını sağlayacak yetenekleri kazanması,  ileriki yaşamları açısından da önem ifade eder. Öfkesini kontrol etmeyi öğrenebilen çocuk daha çok güçlenir, sosyalleşir, çevresine ilgi duyar. Bu bakımdan Çocuklarda Öfke Kontrolü rehberi ile sakinleştirici teknikler, öfke anında yapılacaklar, öfkeyi tanıtmak, davranış modeli oluşturmak gibi bilimsel yöntemlere yer verilir.

Uzaktan Eğitimi Nasıl Alacağım?
0545 965 1490 ı arayarak veya whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sayfadan indirilen sertifika örnek amaçlıdır.

Eğitim sonunda 0545 965 1490 nolu hattımıza sertifikalarınızın gönderilmesi için adres bilginizi göndermeniz gerekmektedir.

Program ile İlgili Önemli Notlar
Sertifikalar eğitim süresi bittikten sonra 7 iş günü içerisinde sizlere ulaştırılır.
Eğitim şekli uzaktan eğitimdir. Türkiye’ nin her yerinden eğitime katılabilirsiniz.

Kimler Katılabilir

Eğitime herkes katılabilir.

Belge ne işime yarar

Bu eğitim ile birlikte onaylı ve geçerli bir belgeye sahip olabilir,kariyerinizde yükselebilir,iş imkanlarınızı arttırabilir,mevcut konumuzda yükselebilir,cvnize ekleyebilir,cv ekleme sitelerinde herkesten 1 adım önde olabilir,uzmanlığınızı belgeleyebilir ve eğitmenlik yapabilirsiniz.

İş ilanları için belgeyi nerelere eklemeliyim?

İş arıyorsanız belgelerinizi secretcv.com , kariyer.net , eleman.net gibi web sitelerine eklemeniz faydanıza olacaktır.

Diğer eğitimlerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

28 Kasım 2020

EĞİTİMLER

Eğitimlerimizi inceleyin...

Ziyaretçi Yorumları

 

Yapılan Yorumlar

Gizlilik Politikamız - Mesafeli Satış Sözleşmesi - Teslimat ve İade Koşulları
WhatsApp'tan iletişime geç