Çocuk Psikoterapisi Hakkında Detaylar

Çocuk psikoterapisi hakkında merak edilenler arasında bu terapinin içeriğinin ne gibi konularda faydalı olduğu bulunmaktadır. Aslında çocuk terapisi oldukça kapsamlı olduğu gibi yetişkin terapilerinden de ayrılan hususlara sahiptir. Nitekim özellikle gelişim çağında olan çocukların psikolojik gelişimlerinin dikkatlice gözlemlenmesi gerekmektedir. Böylece psikolojik sorunlar yaşayan çocukların gerekli tedavileri almaları uygun olacaktır. Yaratıcılık, sosyalleşme, merak ve ilgi döneminin başında olan çocuklar çevre faktörlerinin birçoğundan etkilenmektedirler. Bu nedenle çocuk terapistlerinin hem sosyoloji hem de psikoloji alanlarında eğitimlerini tamamlamış olmaları beklenmektedir. Bu sayede çocuk danışmanların psikolojik süreçlerinin gözlemlenmesinin yanı sıra uygun yönlendirmeler ve stratejiler uygulanabilmektedir. Özellikle 4- 10 yaş aralığındaki çocukların çocuk terapilerinde verimli yönlendirmelere dahil edilebildiği bilinmektedir.

Çocuk terapilerinin uygulamalarında her bireye hitap edecek özel etkinlikler bulunmaktadır. Terapi süreçlerinin çocuğa özel ilerletilmesi de mühimdir. Nitekim her çocuk aynı gelişim düzeyini sergilememektedir. Özellikle psikolojik ya da fiziksel sorunlar yaşayan çocukların tedavi sürecine dahil edilmesi mümkündür. Bununla birlikte özel gereksinimli çocukların da çocuk terapisi sayesinde içine kapanma gibi durumlardan kurtulması olağandır. Elbette her çocuğun mizacı, tutumu ve çevresiyle olan iletişimi farklılık gösterebilmektedir. Bununla birlikte her bireyin kendine özgü ilgi alanları ya da fiziksel tepkileri bulunmaktadır. İşte çocuk psikoterapisi uygulamaları buna uygun biçimde izlenmelidir. Duygu değişimlerinin ve dünya görüşünün oluşmaya başladığı dönemlerde çocukların sosyal aktivitelerden ve kendini rahatça ifade edebilme becerisinden yoksun kalmamaları önemlidir.

Çocuk Psikoterapisti Olmak İçin Alınması Gereken Eğitimler

Çocuk psikoterapisti olmak isteyenlerin gerekli eğitimlerini tamamlamış olmaları zorunludur. Bu eğitimler arasında öncelikle lisans bölümleri akla gelmektedir. Lisans düzeyinde mutlaka psikoloji ve sosyoloji alanlarının ders içeriklerine hakim olunmalıdır. Örneğin psikoloji ile ilişkili alanların sosyoloji ile bağlantılı dersleri de içerdiği görülmektedir. Yani psikoloji ve sosyoloji disiplinlerinin koşutluk gösterdiği çocuk psikoterapisi uygulamalarında lisans programlarının bitirilmiş olması beklenmektedir. İlk akla gelen lisans programları arasında psikoloji, PDR ya da sosyoloji bulunmaktadır. Çünkü bu alanlar kapsamlı ve temel bölümlerdir. Bununla birlikte çocuk gelişimi lisans programında da mesleki yeterliliğin kazanıldığı söylenebilmektedir. Bu gibi lisans programlarının tamamlanmış olması sonraki eğitim aşamalarında ve iş hayatında yeterlilik sağlamaktadır.

Cocuk Psikoterapisi Hakkinda Detaylar 2Çocuk terapisi uzmanlarının oyun terapileri ile çalışma alanında oyun terapisti olarak da anıldıkları görülmektedir. Okunabilecek lisans eğitimlerinin arasında oyun terapisti ya da sosyal hizmetler de yer almaktadır. Ancak bu gibi programların hangisi okunursa okunsun bir sertifika programında becerilerin doğrulanması faydalı olabilmektedir. Özellikle uygulamalı eğitimlerin sunulduğu çocuk terapisi sertifika programlarında kişilerin yetkinliklerini bir üst seviyeye çıkarmaları uygundur. Bu gibi sertifika ve lisans programlarının üniversitelerin çoğunda yer aldığı görülmektedir.

Ayrıca sertifikaların alınması amacıyla yine üniversitelerin ya da özel kurumların sertifika eğitimlerine göz atılabilmektedir. Yüksek lisans düzeyine de taşınabilen çocuk terapisi eğitimleri bir uzmanın kendini geliştirebileceği sayısız yetkinliği içermektedir.

Oyun Terapisi Hangi Çocuklara Uygulanmaktadır?

Çocuk psikoterapisi belirli durumlarda ve ergenlik çağının sonuna dek uygulanabilmektedir. Bunun dışında ciddi bir problemin var olması çocuk terapisinin gerektiği tek süreç değildir. Çocukların gelişim süreçlerinde sorunların önlenmesi ya da doğru bir gelişim desteğinin sağlanması için de oyun terapilerine başvurulabilmektedir. Ancak özellikle çocuk terapisine ihtiyaç duyulan durumlardan söz etmek de mümkündür. Gelişimsel bozukluklar yaşayan çocukların oyun terapilerine katılmaları uygundur. Korku, kaygı ya takıntı duygu durumlarıyla boğuşan çocukların da bir çocuk terapisi uzmanına götürülmesi gerekmektedir. Duygusal zeka gelişimindeki problemlerin gözlemlenmesi de çocuk psikoterapisi uygulamalarından biridir. İçe kapanıklık ya da depresyon sorunlarının fark edilmesi durumunda çocukların oyun terapilerine götürülmeleri yerinde olacaktır.

Çocukların sahip oldukları fobiler de çocuk terapisi uzmanı iş tanımlarından biridir. Davranışsal problemler veya saldırganlık gibi hususlarda da çocuklara terapi desteği alınmalıdır. Bu gibi olguların yanı sıra uyku ya da yeme bozuklukları da terapinin gerekli görüldüğü sorunlardandır. Tuvalet eğitiminde ya da cinsel kimliğini kazanımında karmaşa/ problem yaşayan çocukların oyun terapilerine katılmaları yararlı olacaktır. Çocukların kendilerini keşfettikleri önemli dönemlerde uyum problemleri yaşamamaları gerekmektedir.

Ayrıca travma ya da yas süreçleri çocukları derinden etkileyen hususlar arasındadır. Böyle durumların ya da taciz, şiddet gibi vakaların mutlaka oyun terapisi ve çeşitli çocuk terapisi uygulamaları ile gözlemlenmesi gerekecektir. Ardından gerekli çözüm metotlarının ve çözümleme süreçlerinin saptanması mümkündür. Bunu yapacak kişilerin de çocuk terapisi uzmanları ve psikologlar olduğu söylenebilmektedir. Bunların haricinde yaratıcı zeka ve özel becerilerin doğru yönlendirilmesi ya da keşfedilmesi konusunda, oyun terapileri içerisinde yer alan uygulamalar yarar sağlamaktadır.

Eğitim almak, sertifika verilmesini sağlamak ve çok daha fazlası için seminerbilgi.com üzerinden hemen taleplerinizi sunabilirsiniz. Detaylı bilgilendirmenin yapılması sağlanıyor olduğundan, hemen istediğiniz sertifika programına katılabilirsiniz. Online eğitim ve daha fazla bilgi için  https://www.seminerbilgi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız belgeleri secretcv.com gibi sitelere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.