Çocuk Gelişimi Sertifikası Alanlar Nerelerde Çalışabilir?

Çocuk gelişimi sertifikası alanlar nerelerde çalışabilir konusunda kişilerin iş olanaklarına değinmek mümkündür. Ancak bunun öncesinde sertifikaların nereden alınabileceğini de belirtmek gerekmektedir. Yine sertifika programlarının koşullara sahip olup olmadığının da bilinmesi önemlidir. Böylece lisans eğitimini tamamlayan kişilerin uygun sertifika eğitimlerine hazırlıklı olarak geçiş yapmaları olağandır. Çocuk gelişimi ve eğitimi sürecine dahil olunması için uygun lisans programlarının tamamlanmış olması yerinde bir karardır. Çünkü bu sertifika programlarında meslek hayatında kullanılacak tekniklerin geliştirilmesi söz konusudur. Dolayısıyla çocuk gelişimi ve eğitimi lisans bölümünün yanı sıra hangi bölümlerin geçerlilik taşıdığından da bahsetmek gerekmektedir. Örneğin psikoloji ya da PDR alanlarında okuyanlar da çocuk gelişimi sertifikası alabilmektedirler.

Çocuk gelişimi uzmanı olmak isteyenlerin lisans boyutunda seçebilecekleri farklı akademik alanlar da bulunmaktadır. Sosyal hizmetler ya da sosyoloji bölümlerinin okunması da mümkündür. Ancak eğitim sektöründe çalışmak isteyenlerin eğitim sertifikası almaları ya da formasyon veren bölümlere başvurmaları daha doğrudur. Bu gibi bölümlerin dışında okul öncesi öğretmenliği de okunabilmektedir. Ancak okul öncesi öğretmenliği sonrasında çocuk gelişimi ve eğitimi sertifikası alınması gerekli olacaktır. Ayrıca çocuk psikoloji ya da oyun terapileri gibi sertifika programlarına da katılmak mümkündür. Böylece mezunların sertifika programlarını tamamlamaları sayesinde yetkinliklerini kanıtlamaları söz konusu hale gelecektir. Üniversite ya da MEB onaylı çocuk gelişimi sertifikası alınması ile çeşitli kurumlarda geçerlilik sağlanmaktadır.

Çocuk Gelişimi Sertifikası Nasıl Alınabilir?

Çocuk gelişimcisi olmayı hedefleyenlerin çalışabilecekleri alanlar fazlasıyla kapsamlıdır. Gerek devlete bağlı kurumlarda gerek ise özel kurumlarda iş bulunabilmektedir. Bu nedenle çocuk gelişimi bölümü mezunlarının iş seçimlerine göre sertifika programlarına yazılmaları mümkündür. Örneğin eğitim sektöründe ilerlemek isteyen çocuk gelişimi lisans mezunlarının bu hedefe uygun bir eğitim sürdürmeleri yerinde olacaktır. KPSS ya da formasyon gibi süreçlerin de tamamlanması mühimdir. Ancak özel kurumlarda formasyon işe yarayabilecek iken KPSS zorunluluğunun olmadığına rastlanabilmektedir. Dolayısıyla çocuk gelişimi sertifikası nerelerde çalışabilir konusunda özel kurumların fazlasıyla geçerlilik taşıdığı belirtilebilmektedir. Alınan çocuk gelişimi ve eğitimi sertifika belgelerinin özgeçmişe eklenmesi uygundur. İşe alım sürecinde kişilerin bir adım öne geçebilecekleri sertifika programları incelenmelidir.

Cocuk Gelisimi Sertifikasi Alanlar Nerelerde Calisabilir 1

Çocuk gelişimi mezunu olan kişilerin sertifika programlarına farklı seçenekler üzerinden dahil olmaları olasıdır. Üniversitelerin birçoğunda çocuk gelişimi sertifika eğitimleri yer almaktadır. Bunların arasında İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ya da Yalova Üniversitesi gibi opsiyonlar bulunmaktadır. Tabi ki çocuk gelişimi sertifikası geçerliliği alınan sertifikanın güvenilirliğine bağlıdır. Günümüzde üniversitelerden alınan sertifikalar hem üniversite hem de MEB onaylı olmaktadır. Ancak özel kurumlardan çocuk gelişimi sertifikalarının alınması da uygun seçeneklerden bir diğeridir. Bu özel sertifika kurumlarında eğitimlerin üniversite ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olduğu belirtilmektedir. Böyle güvenilir eğitimlerin alınması sayesinde yüksek geçerliliğe sahip çocuk gelişimi ve eğitimi sertifikası elde edilebilmektedir.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sertifikaları Ne İşe Yarar?

Çocuk gelişimi sertifikası alan kişilerin bu sertifikalar sayesinde iş hayatında daha yetkin olmaları mümkündür. Dolayısıyla sertifika programlarına yalnızca özgeçmişe eklenecek bir doğrulama belgesi gibi bakılmamalıdır. Bunun aksine çocuk gelişimi ve eğitimi sertifikası alabilecek kişilerin arasında bu lisans programından mezun olmayan bireyler de yer almaktadır. Yani lisans düzeyinde bu eğitimi alamayan kişilerin sertifika programları sayesinde bu iş bağlamında yeterlilik kazanmaları olağandır. Bununla birlikte çocuk gelişimi sertifikası nerelerde çalışabilir sorusuna hangi kurumlarda iş olanağı olduğu ile cevaplar sunmak gerekmektedir. Eğitim sektörünün yanı sıra sosyal hizmet kuruluşlarında da iş bulunabilmektedir. Yani bir çocuk gelişimcisi devlete bağlı kurumlarda ve kamu kuruluşlarında çalışabilmektedir. Elbette özel çocuk gelişimi ve eğitimi merkezlerinde de çalışma hayatının ilerletilmesi mümkündür.

Çocuk gelişimi sertifikaları kişinin meslek tanımına dair tüm yetkinlikleri edinmesini sağlamaktadır. Bu sebeple çalışma alanlarının yanı iş opsiyonlarının da genişlediği belirtilebilmektedir. Sertifikasını alıp eğitim sürecini yükselten bir bireyin kamu kuruluşlarında işe girmesi uygundur. İlgili eğitim merkezlerinin ya da devlete bağlı okulların rehberlik servislerinde çalışılabilmektedir. Bunun dışında çocuk gelişimcisi sertifikası olanların kreşlerde, anaokullarında ve okul öncesi eğitim kurumlarında iş bulmaları mümkün görünmektedir. Dileyen kişilerin çocuk esirgeme kurumlarında ya da rehabilitasyon merkezlerinde çalışmaya başlaması da muhtemel seçeneklerdendir. Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde hizmet veren sevgi evlerinde veya eğitim merkezlerinde de çocuk gelişim uzmanı olarak görev alınabilmektedir. Eğitim sektörüne geçiş yapmak isteyen bireylerin sertifikaları sayesinde öğretmen statüsüne geçiş yapabildikleri söylenebilmektedir. Eğitimi almak isteyen her kişinin bu sertifika programlarına katılmaları uygundur.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.