Çocuk Gelişimi Maaşları 2021

Çocuk gelişimi maaşları seneye göre ve çalışılan sektöre göre farklılık gösterebilmektedir. Bu meslek alanıyla ilişkili bölümlerden mezun olanların ne kadar maaş alacaklarını sorguladıkları bilinmektedir. Dolayısıyla maaşların sektöre bağlı değişimlerinin açıklanması öncelikli hususlardandır. Bu etapta devlete bağlı ve özel kurumlara bağlı iş alanlarından söz edilmelidir. Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünden ya da bu meslekle ilişkili uygun akademik programlardan mezun olanlar değişik sektörlerde iş bulabilirler. Devlete bağlı çocuk gelişimi merkezlerinde ya da eğitim kurumlarında işe girilmesi mümkündür. Anaokulları ya da devlete bağlı rehabilitasyon merkezleri vardır. Bu nedenle devlete bağlı çalışacak olan çocuk gelişimcisi de birden fazla iş bağlamında bulunabilmektedir. Eğitim sektöründe çalışmayı tercih eden kişilerin anaokulları, kreşler ya da okul öncesi eğitim merkezlerinde iş bulmaları olağandır.

Çocuk gelişimi mezunlarında iş olanaklarının yalnızca eğitim kurumlarıyla kısıtlı kalmadığı söylenmelidir. Yine devlete bağlı sosyal hizmetler, çocuk esirgeme kurumları ya da terapi merkezlerinde de işe başvurulabilmektedir. Günümüzde çocuk gelişimi uzmanı olan kişilerin özel sektörde de sıklıkla çalışma bağlamına ulaşabildikleri söylenmelidir. Özel eğitim kurumlarının anaokulu ya da kreş gibi bölümlerinde çalışmaya başlanması olağandır. Bunun dışında özel terapi merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde veya özel eğitim kurumlarında işe girilebilmektedir. Maaşların devlette ya da özel kurumlarda girilen iş bağlamına göre farklılık göstermesi olağandır. Ancak devlet bünyesinde ortalama 5.000 Türk Lirası gibi bir çocuk gelişimcisi maaşı sunulmaktadır. Özel sektörde ise en düşük maaşın 3.000 TL civarında olduğu söylenebilmektedir. Yine özel eğitim kurumlarında ya da rehberlik ve terapi merkezlerinde 6.000 TL’yi bulan iş tanımları yer almaktadır.

Çocuk Gelişimcisi Olmak İçin Hangi Bölümlerden Eğitim Alınabilir?

Çocuk gelişimcisi olmak isteyenlerin okuyabilecekleri farklı eğitim programları vardır. Öncelikle çocuk gelişimi ve eğitimi gibi temel bir lisans programına başvurulabilmektedir. Lakin çocuk gelişimi maaşları daha çok sektöre ya da iş deneyimine bağlı olarak değişmektedir. Dolayısıyla farklı lisans programlarını tamamlayanların da bu meslekte yetkinlik sahibi olmaları mümkündür. Ancak kabul edilen lisans eğitimlerinin yine psikoloji, sosyoloji ve eğitim alanlarıyla ilişkili olması beklenmektedir. Örnek verilebilecek lisans programları arasında sosyal hizmetler ya da anaokulu öğretmenliği bulunmaktadır. Okul öncesi eğitimi alanında akademik hayatını tamamlayan kişiler de çocuk gelişimcisi olabilmektedirler. Yine belirli akademik programların ardından sertifika ya da yüksek lisans eğitimlerinin takip edilebileceği belirtilmelidir.

Çocuk gelişimcisi olmak isteyenlerin sertifikalarla yetkinliklerini doğrulamaları uygundur. Çocuk gelişimi ve eğitimi üzerine akademik eğitimini tamamlayan kişilerin de sıklıkla sertifika programlarına başvurdukları gözlemlenmektedir. Sertifika eğitimleri çocuk gelişimi, eğitmenin eğitimi, kişisel gelişim, çocuk psikoloji vb. alanlarda alınabilmektedir. Şüphesiz ki bu gibi sertifika eğitimleri meslek hayatındaki tecrübe ve uygulamalı aktivitelere katkıda bulunacaktır. Ancak sertifika eğitimleri yalnızcaçocuk gelişimcisi özgeçmişini daha yetkin kılma amacıyla alınmamalıdır. Ayrıca çalışılacak bağlam da göz önüne alınmalıdır. Böylece meslek tanımında daha yüksek bir özgeçmişin sunulması söz konusu olacaktır. Bununla birlikte çocuk gelişimi ve eğitimi yüksek lisans programlarının incelenmesi mümkündür. İş hayatına geçmeden önce eğitim düzeyini bir üst seviyeye çıkarmak isteyenlerin devlet üniversitelerinden ya da özel kurumlardan eğitim programlarını incelemeleri uygundur.

Cocuk Gelisimi Maaslari 2021 yili Çocuk Gelişimi Maaşları Farklılık Gösterir Mi?

Çocuk gelişimi ve eğitimi alanındaki yetkinliklerini kazanan kişilerin farklı kurumlarda çalışabileceğinden söz edilmiştir. Ancak bu alanlardaki maaşların nasıl farklılık gösterdiğinden de bahsedilmesi gerekmektedir. Örneğin devlet bünyesinde çalışacak kişilerin İŞKUR gibi kurumlardan iş ilanlarına göz atmaları yerinde olacaktır. Yine eğitim sektörüne atılmak isteyen bireylerin KPSS gibi sınavları takip etmeleri gerekli olabilmektedir. Çocuk gelişimi maaşları devlet bünyesinde deneyim sürecine göre artmaktadır. İş tanımına ilk defa adım atacak çocuk gelişimcisi için 5.000 Türk Lirası gibi bir maaş sunulmaktadır. Meslek alanında 10 senelik tecrübesi bulunan çalışanların ise 5.500 TL almaları söz konusudur. Deneyim senesi 25 yıl ve üzeri olan çocuk gelişimcisi ise 6.000 Türk Lirasını bulan aylıkları alabilmektedir. Bu konuda deneyimin önemli olması çoğu eğitim alanıyla koşutluk göstermektedir.

Çocuk gelişimcisi olarak çalışmak isteyenlerin özel kurumlardaki iş tanımlarına göre farklı maaşları alabildiklerinden bahsedilmiştir. Yine ortalama maaşın eğitim sektöründe 3.500 Türk Lirasına yakın olduğu görülmektedir. Terapi, rehabilitasyon ya da sosyal hizmetler alanlarında da benzer bir maaş ortalamasından söz edilebilmektedir. Ancak her sene asgari ücretin değişimi gibi meslek alanlarındaki maaş miktarının da değiştiği bilinmelidir. Dolayısıyla devlet bünyesinde çocuk gelişimi ve eğitimi alanında çalışacak kişilerin maaş artışlarını takip etmeleri mümkündür. Yazıda belirtilen maaş düzeyleri çocuk gelişimi maaşları 2021 artışları göz önünde bulundurularak aktarılmaktadır.

Eğitim almak, sertifika verilmesini sağlamak ve çok daha fazlası için seminerbilgi.com üzerinden hemen taleplerinizi sunabilirsiniz. Detaylı bilgilendirmenin yapılması sağlanıyor olduğundan, hemen istediğiniz sertifika programına katılabilirsiniz. Online eğitim ve daha fazla bilgi için  https://www.seminerbilgi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız belgeleri secretcv.com gibi sitelere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.