Cinsel Terapist Sertifikaları Nasıl Alınır?

Cinsel terapistlik yapmak isteyen bireylerin eğitim süreçlerini doğru düzlemlerde tamamlamaları gerekmektedir. Bu bağlamda öncelikle alınması gereken lisans eğitimleri merak edilmektedir. Nitekim devlet üniversitelerinde ya da özel üniversitelerde henüz cinsel terapistlik alanının ayrı bir disiplin olarak okutulmadığı bilinmektedir. Dolayısıyla öncelikle lisans eğitiminde bu mesleğe uyum sağlayacak bölümlerin okunması lazımdır. Psikoloji ile bağlantılı olan cinsel terapist uygulamaları için birden fazla lisans programı geçerlilik taşımaktadır. Bunların başında psikoloji ve psikiyatri alanları gelmektedir. 4 senelik lisans programını tamamlayan bireylerin cinsel terapistlik yapabilmeleri mümkündür. Ancak iş tanımında uzmanlaşmak isteyenlerin sertifika programlarına yöneldikleri görülmektedir. Gerekli yetkinliğin kazanılması ve geliştirilmesi adına bu oldukça doğru bir yönelimdir denebilir.

Cinsel terapi merkezlerinde çalışmak isteyenlerin lisans programlarını bitirince mülakatlara katılmaları olağandır. Ancak pek çok kurumdan cinsel terapist sertifikası alınması daha doğru bir adım olmaktadır. Çünkü sertifika programları oldukça kapsamlıdır. Böylelikle uluslararası geçerliliğe sahip olan cinsel terapi eğitimlerinin edinilmesi de imkansız değildir. Kişilerin iş kapsamını öğrenmeleri ve terapi sürecinde uzman becerilerini aktarabilmeleri için özel kurumlara başvurmaları mümkündür. İllerde merkezleri bulunan sertifika kurumlarından yüz yüze eğitim modeli ile cinsel terapi eğitimi alınabilmektedir. Bununla birlikte yüz yüze eğitim programlarının bulunduğu sertifika seçenekleri de vardır. Aile Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Üsküdar Üniversitesi bağlamında sunduğu cinsel terapi eğitimi bulunmaktadır. Yine Marmara Psikoloji ya da Bilgelik Enstitüsü üzerinden de cinsel terapi eğitimleri incelenebilmektedir.

Cinsel Terapi Eğitimleri Hangi Alanlarda Geçerlidir?

Cinsel terapist olacak bireylerin eğitim düzeylerini tamamlamaları önemlidir. Psikoloji lisans programları bu mesleğe geçiş yapılmasına olanak tanıyan akademik bölümlerdendir. Yine psikiyatri okumuş kişilerin de gerekli sertifikaları almaları mümkündür. Elbette cinsel terapi eğitimlerinin sertifika düzeyinde geliştirilmesi için farklı bölümlerin mezunları da işlem yapabilmektedir. Ruh sağlığı alanında lisans ya da yüksek lisans mezunu olanların da çeşitli sertifika programlarına katılmaları uygundur. Bunun dışında aile ve evlilik terapisti olanların da bazı sertifika kurumlarında geçerlilik şartını karşıladıkları görülmektedir. Yine hemşirelerin, doktorların ve sosyal hizmet uzmanlarının katılabilecekleri cinsel terapi eğitimleri yer almaktadır. Görüldüğü gibi cinsel terapist yetkinliğine ulaşılması için sağlık alanına dahil olan bir bölümde akademik eğitimin tamamlanması zorunludur.

Cinsel Terapist Sertifikalari Nasil Alinir 1Cinsel terapi eğitimlerini tamamlayan kişilerin sertifikalarıyla birlikte çalışma hayatına atılmaları mümkündür. Günümüzde birden çok cinsel terapi merkezi bulunmaktadır. Farklı illerde bulunan danışmanlık merkezlerinde iş bulunması olağandır. Buna benzer olarak akademik eğitimlerini sertifika ile tamamlayan kişilerin kendi terapi merkezlerini açtıkları da görülmektedir. Böylece cinsel terapi danışmanı olarak mesleğin icra edilmesi uygundur. Ancak hastanelerin ilgili bölümlerinde de iş bulunması söz konusudur. Ayrıca Türkiye bünyesinde cinsel terapi hizmetlerini ilgili doktorların da verdiği bilinmektedir. Bunların arasında jinekologlar, ürologlar ve psikiyatrlar bulunmaktadır. Dolayısıyla bu alanlarda uzman hekimlik yapanların da cinsel terapi eğitimlerine katılmaları mümkündür. Farklı özel terapi merkezlerinde de cinsel terapist olarak çalışılması uygun görülmektedir. Özel kurumlarda iş tanımının daha geçerli olduğu söylenebilmektedir.

 

Cinsel Terapistlik Uygulamaları Nelerdir?

Cinsel terapi eğitimlerinin içeriği olduğu kapsamlıdır. Bu bağlamda cinsel terapist olarak meslek hayatına atılacak kişilerin öncelikle sertifika programlarını araştırmaları uygundur. Çünkü eğitim paketlerinin içeriklerine göz atıldığında uygulanacak metotlara dair fikir edinilebilmektedir. Örneğin birçok cinsel terapi eğitim programında belirli modüller aktarılmaktadır. Bunların arasında cinsel işlev bozuklukları ve tedavisi bulunmaktadır. Ayrıca cinsellik ile psikolojik durumların ilişkisi de eğitim sürecinde önemlidir. Dolayısıyla duygu kavramlarının cinsellik bağlamındaki etkisi de ayrı modüller içerisinde sunulmaktadır. Cinsel sorunların saptanması ve tedavi çözümünün getirilmesi ise ayrı dersler içerisinde yer almaktadır. Nitekim bu etapta tedavinin hangi yolla sunulacağına karar verilmektedir. Bu sebeple doğru yöntemlerin seçilmesi ve hastanın probleminin doğru saptanması önemini artırmaktadır.

Cinsel terapistlerin alacakları eğitimler genel olarak kuramsal bilgileri de içermektedir. Ancak eğitimin ilerleyen dönemlerinde klinik müdahalelerin ve tedavi metotlarının da arttığı görülmektedir. Tam da bu nedenle sertifika eğitim programlarının önemi göz ardı edilmemelidir. Çünkü sertifika eğitimlerinde bulunan uygulamalı çalışmalar, bireylerin meslek hayatında tecrübeli hareket etmelerine olanak tanıyan hususlardandır. Bu bağlamda cinsel terapi uzmanı olacakların hangi yetkinlikleri taşımaları gerektiği de ortaya çıkmaktadır. Temel lisans eğitimlerinin sertifika programları ile ileri düzeye ulaştırılması uygundur. Ancak öfke ve sinir kontrolü ya da insan psikolojisi gibi sertifika eğitimleri de alınabilmektedir. Danışmanlık hizmetinde kişinin bireysel becerilerini kazandığını gösteren bu gibi sertifika eğitimleri mutlaka faydalı olmaktadır. Cinsel terapilerin ebeveyn ilişkilerinde de sorunların çözümünü saptayabildikleri unutulmamalıdır. Bununla birlikte çift terapilerinin yanı sıra bireysel cinsel terapiler de alınabilmektedir.

Eğitim almak, sertifika verilmesini sağlamak ve çok daha fazlası için seminerbilgi.com üzerinden hemen taleplerinizi sunabilirsiniz. Detaylı bilgilendirmenin yapılması sağlanıyor olduğundan, hemen istediğiniz sertifika programına katılabilirsiniz. Online eğitim ve daha fazla bilgi için  https://www.seminerbilgi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız belgeleri secretcv.com gibi sitelere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.