Bilinçli Teknoloji Kullanımı İçin Öneriler

Bilinçli teknoloji kullanımı günümüzde öne çıkan kavramlardan biridir. Özellikle eğitim alanında çalışan bireylerin bu konuda eğitim almaları gerekmektedir. Okulların rehberlik ve psikolojik danışmanlık birimlerinde teknolojinin kullanımına yönelik eğitimler olabilmektedir. Bununla birlikte çeşitli sertifika programlarına katılarak eğitim sürecinde kullanılması gereken materyaller öğrenilebilmektedir. Ayrıca eğitim psikolojisi içeriğinde de okul materyalleri ile doğru teknoloji kullanımına yönelik eğitimler bulunmaktadır. Dolayısıyla teknolojik gelişmelerin doğru yönetilmesi ve eğitim hayatına yeterli biçimde aktarılması önemlidir. Yalnızca eğitimcileri ilgilendirmeyen bu konuda ebeveynlerin de araştırmaları göze çarpmaktadır. Özellikle çocukların gelişim sürecindeki teknoloji bağımlılığın önüne geçilmesi mühimdir. Teknoloji kullanımındaki farkındalığın hem ebeveynler hem de çocuklar üzerinde yaratılması söz konusudur.

Teknolojinin insan hayatının her evresinde yer tuttuğu yadsınamaz gerçeklerden biridir. Ancak bu gelişmelerin sürekli olarak artması bağımlılık kavramını da beraberinde getirmektedir. Teknolojinin insanlar için yararlı olup olmadığına dair çeşitli bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Günümüzde artan teknolojinin bir bağımlılığa dönüşmesi söz konusudur. Dolayısıyla teknoloji bağımlılığı özellikle bireylerin gelişim çağında engellenmesi gereken hususlardandır. Bu konuda alınabilecek eğitimlerin ileri yaştaki bireyler için de faydalı olduğu bilinmektedir. Yine eğitim kurumlarında çalışan farklı statüdeki bireylerin teknoloji kullanımına doğru biçimde hakim olmaları gereklidir. Teknoloji dendiğinde akla gelen ilk kavram şüphesiz ki internet olmaktadır. İnternet kullanımında siber zorbalığın ya da olumsuz kavramların giderek artması ise eğitimin gerekliliğini ön plana çıkarmaktadır. Okulların Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde teknoloji kullanımı seminerlerine katıldıkları görülmektedir.

Bilinçli Teknoloji Kullanımı Hakkında Temel Bilgiler

Teknoloji kullanımının özellikle çocuk gelişiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri olduğu düşünülmemelidir. Elbette gelişim sürecindeki alışkanlıkların doğru yönetilmesi için bu konu önemini artırmaktadır. Ancak bilinçli teknoloji kullanımı hem çocuklarda hem de yetişkin bireylerde öneme sahiptir. Dolayısıyla ebeveynlerin ya da bireysel olarak bilgi edinmek isteyenlerin eğitim almaları mümkündür. Farkındalık yaratan makalelerin okunması da kişilerin doğru yöntemleri uygulamasını sağlayacaktır. Dolayısıyla bu bağlamda teknolojinin olumlu ve olumsuz boyutlarının bilinmesi önemlidir. Eğitim sürecinin başından sonuna kadar tartışmalı bir konu olarak görülen teknoloji kullanımı tamamen negatif algılanması söz konusu olan olgulardan değildir. Özellikle internet sayesinde ulaşılabilen bilgiler, eğitimler, erişim kolaylığı teknolojinin faydalarını gündeme getirmektedir. Bilgi alışverişinin hızlı gerçekleştirilmesi, temel becerilerde gelişim sağlanması söz konusudur. Ayrıca teknolojik aletler ve internet sayesinde bireysel yeteneklerin geliştirilmesi de mümkündür.

Bilincli Teknoloji Kullanimi Icin Oneriler 1

Teknolojinin olumsuz yanlarının gündeme gelmesi ise tamamen kullanıma bağlı sebepleri içermektedir. Özellikle bilgisayar başında ya da teknolojik cihazlarla çok vakit geçirilmesi günümüzün sorunlarından biridir. Çocukların ya da gelişim sürecini tamamlamayan ergenlik aşamasındaki bireylerin doğru teknoloji kullanımına hakim olmaları gerekmektedir. Dolayısıyla bu konuda ebeveynlerin ve eğitmenlerin etkin bir role sahip oldukları bilinmektedir. Doğru yönlendirme işe teknoloji eğitimi konusunda gelişim sağlanabilmektedir. Böylece teknoloji kullanımında sadece kişilerin zaman kaybı değil karşı taraftan gelebilecek zararlar da engellenecektir. Çünkü teknoloji kullanımındaki olumsuzluklar arasında siber zorbalık, fizyolojik hasarlar ve psikolojik problemler de değinilmesi gereken konulardandır. Gelişim sürecinden yetişkinlik sürecine kadar çeşitli fizyolojik ve psikolojik bozuklukların oluşmaması için önlem alınmalıdır.

Bilinçli Teknoloji Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bilinçli teknoloji kullanımı dendiğinde akla gelen riskli unsurlardan söz edilmelidir. Bunlar arasında öncelikle güvenlik olgusundan bahsedilebilmektedir. Güvenli internet kullanımı her yaşta alınabilecek önlemleri içermektedir. Bu güvenlik kavramının internet bağlamında incelenmesi yerinde olacaktır. Çocukların teknolojik cihazları kullanırken yaş sınırlamasının uygulandığı programlardan ve sitelerden yararlanmaları mümkündür. Bu erişim sınırlamasının eğitim kurumlarında uygulandığı gibi ev ortamında da yerine getirilmesi gerekmektedir. Elbette güvenliğin yetişkin bireylerde de dikkate alınması gereken unsurlardan olduğu söylenmelidir. İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılıklar ya da siber zorbalık vakalarının içeriğine bakıldığında artan oranlara rastlanmaktadır. Bu nedenle teknoloji kullanımı üzerine araştırmaların yapılması ya da eğitimlerin alınması uygun olacaktır. Böylelikle internet kapsamındaki sorunların minimum düzeye indirileceğine şüphe yoktur.

Çocuklarda dikkat edilmesi gereken bir başka teknoloji kullanımı riski ise süreyle bağıntılıdır. Telefon, bilgisayar, tablet ya da laptop gibi cihazların uzun süreyle kullanımı gerek psikolojik gerek ise fizyolojik problemleri beraberinde getirmektedir. Teknolojinin zararları arasında psikolojik sorunların arttığı bilinmektedir. Bireylerin içine kapanık olması, özgüven problemlerinin yaşanması ya da uyku sorunlarının oluşması söz konusudur. Bununla birlikte görme bozuklukları, kas ve iskelet sistemi bozuklukları gibi fizyolojik sorunlar da oluşabilmektedir. Ayrıca fiziksel aktivitelerdeki azalma ile sosyal ilişkilerin zedelenmesi de artış göstermektedir. Bu bağlamda teknolojinin doğru kullanımı mutlaka önem verilmesi gereken olgulardan biri haline gelmektedir. Depresif belirtilerin, sağlık problemlerinin ortadan kaldırılması için internet ve teknoloji kullanım sürelerinin uygun şartlarda sunulması gerekmektedir.

Eğitim almak, sertifika verilmesini sağlamak ve çok daha fazlası için seminerbilgi.com üzerinden hemen taleplerinizi sunabilirsiniz. Detaylı bilgilendirmenin yapılması sağlanıyor olduğundan, hemen istediğiniz sertifika programına katılabilirsiniz. Online eğitim ve daha fazla bilgi için  https://www.seminerbilgi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız belgeleri secretcv.com gibi sitelere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

 

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.