Anaokulu Öğretmenliği Lisans Eğitimi Veren Üniversiteler

Okul Öncesi Öğretmenliği

Anaokulu öğretmenliği seneler önceden günümüze dek en çok seçilen bölümlerden biri olmuştur. Eğitim sektöründeki herhangi bir meslek tanımının önemi ortadadır. Ancak okul öncesi öğretmenliği çocukların eğitime geçiş ve adapte olma süreçlerini içermektedir. Dolayısıyla okul öncesi öğretmenlerinin sahip olması gereken nitelikler de fazladır. Lakin 4 senelik bir lisans programının okunmasının ardından KPSS sınavına hazırlanılması mümkündür. Ayrıca mezunları bekleyen farklı seçenekler de vardır. Okul öncesi öğretmenliği,  bölümünde lisans programlarını bitiren kişiler anaokulu öğretmenliği yapabilmektedirler. Bunun için KPSS sınavına girilerek devlet kurumlarında çalışmak için yetkinliğin kanıtlanması gerekmektedir. Ancak yeni mezunların eğitim hayatlarını bir üst seviyeye taşımaları da mümkündür.

Okul öncesi öğretmenliği okuyacak kişilerin birçok devlet üniversitesinde eğitimlerini tamamlamaları olağandır. Taban ve tavan puanlar ise her bölümde olduğu gibi sene içerisinde güncellenmektedir. Günümüzde anaokulu öğretmenliği (okul öncesi öğretmenliği) lisans bölümü bulunan üniversiteler arasında Boğaziçi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve ODTÜ gibi seçenekler vardır. Yine Ege Üniversitesi, Başkent Üniversitesi veya Gazi Üniversitesi de bu lisans eğitimlerini sunmaktadır. Diğer anaokulu öğretmenliği eğitimlerini sunan üniversitelere Dokuz Eylül Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi örnekleri verilebilmektedir. Mersin Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ya da Pamukkale Üniversitesi de anaokulu öğretmenliği lisans eğitimlerine sahiptir. Bu gibi örneklerin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ya da Balıkesir Üniversitesi opsiyonları ile devam ettiği belirtilebilmektedir.Anaokulu Ogretmenligi Lisans Egitimi Veren Universiteler 2

Anaokulu (okul öncesi) Öğretmenlerinin Sahip Olması Gereken Nitelikler

Bir anaokulu öğretmeninin çocuklarla uygun iletişimi kurabilmesi önemlidir.  Aynı zamanda çocukların yaşadıkları ortamın ve ebeveynlerinin de tanınması mühimdir. Bunların yanı sıra anaokulu öğretmenliği yapacakların çocukların sağlığı konusunda dikkatli olmaları gereklidir. Sağlık sorunlarının, özel problemlerin ya da psikolojik sorunların göz ardı edilmemesi zorunludur. Çocukların psikolojisinden anlaması gereken anaokulu öğretmenlerinin psikoloji alanıyla ilişkili bir iş yapacakları unutulmamalıdır. Nitekim okul öncesi öğretmenliği çocukların önemli gelişim evrelerinden birinde oldukları zamanı işaret etmektedir. Dolayısıyla psikolojik ve sosyal unsurların daima dikkate alınması gerekmektedir. Yine eğitim konusunda kazanılması gereken yetkinliğin iş hayatı öncesinde belirli sertifikalar ile artırılması söz konusudur. Sertifika ya da yüksek lisans eğitimleri zorunlu olmasa da yoğun talep gösterilen ve önemli beceriler katan hususlardandır denebilir.

Yukarıdaki hususların yanı sıra eğitim modelinin doğru uygulanması da mühimdir. Anaokulu öğretmeni olan bir bireyin eğitim alanında çalışacağı unutulmamalıdır. Bu sebeple doğru eğitim uygulamalarının saptanması gerekmektedir. Elbette uygulanan eğitim modelinin yürürlükte olan müfredat ile bağlantılı olması zorunludur. Ancak çocukların ilgisini artıracak etkinliklerin ya da eğitim materyallerinin tercih edilmesi fark yaratacaktır. Yani bir anaokulu öğretmeninin yaratıcı, ilgili, organize olması iş alanındaki başarısını yükseltmektedir. Acil durumlarda problemlerin çözümü için kriz yönetimi becerilerinin de bulunması mühimdir. Sağlık problemlerinde ilk yardım düzeyindeki becerilerin eksik olmaması anaokulu öğretmenlerinde aranan hususlardandır. Çocuklarla iyi iletişim kurulması gibi ebeveynler ve okul yönetimi ile de dengeli iletişimin sağlanması önemli detaylardandır.

Anaokulu Öğretmenliği Lisans Eğitimi Mezunları Hangi Alanlarda Çalışır?

Anaokulu öğretmenliği lisans eğitimi tamamlayan kişilerin iş hayatına atılmak istedikleri bilinmektedir. Elbette MEB kurumlarında çalışmak için KPSS sınavına girilmesi de önemli bir süreçtir. Alınacak puanın yüksekliği kişinin yeterliliğini ve iş bulmasını kolaylaştırmaktadır. Bu eğitim sürecinin yüksek lisans seviyesine taşınması ise yine iş bulma sürecini avantajlı hale getiren hususlardan biridir. Elbette sertifika programlarından farklı becerilerini geliştiren anaokulu öğretmenleri de meslek alanlarında daha başarılı olabilirler. Bu bağlamda anaokulu öğretmeni olmak isteyenlerin arklı kurumlarda çalışabildiklerini belirtmek gerekmektedir. Öne çıkan çalışma bağlamı ise devlete bağlı olan anaokullarıdır. Yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onay almış okul öncesi eğitimi merkezlerinde iş bulunması mümkündür.

Çocukların motor becerilerinin ve zihinsel aktivitelerinin en yoğun olduğu dönemlerde uygun eğitimlerin uygulanması gerekmektedir. Okul hayatına hazırlanan çocuklarda ilginin ve isteğin artırılması öğretmenlerin başarısına da bağlıdır. Dolayısıyla devlet kurumlarında ya da özel kurumlarda çalışabilen okul öncesi öğretmenlerinin işlerini severek icra etmeleri mühimdir. Özel sektörde bulunan eğitim merkezlerinde formasyon gerekliliği yer almamaktadır. Dolayısıyla eğitim sürecinin ardından özel sektöre atılan anaokulu öğretmenleri de vardır. Ancak bu kişilerin de gerekli sertifikalar ya da eğitim paketleri ile yetkinliklerini geliştirdikleri görülmektedir. Anaokulu öğretmeni mezunlarının iş bağlamları arasında bakım evleri ve kreşler de yer almaktadır. Böylece iş tanımının pek çok kurumda ya da eğitim merkezinde önemini artırdığı söylenebilmektedir.

Sizde eğitim almak, sertifika verilmesini sağlamak ve çok daha fazlası için seminerbilgi.com üzerinden hemen taleplerinizi sunabilirsiniz. Detaylı bilgilendirmenin yapılması sağlanıyor olduğundan, hemen istediğiniz sertifika programına katılabilirsiniz. Online eğitim ve daha fazla bilgi için  https://www.seminerbilgi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız belgeleri secretcv.com gibi sitelere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.