Aile Danışmanlığı Yüksek Lisans Olanağı

Aile danışmanlığı yüksek lisans yapma olanağı pek çok üniversitede yer alan hususlardandır. Böylece lisans programını tamamlayan kişilerin yüksek lisans sürecine geçiş yapmaları mümkündür. Ancak bu süreçte lisans programlarının ilgili bölümlerinden mezun olunması gerektiği de unutulmamalıdır. Gün geçtikçe farklılaşan insan ilişkileri sosyoloji için oldukça mühimdir. Ayrıca insan psikolojisi de başlı başına temek alanlardan biri olmaktadır. Dolayısıyla aile danışmanlığı okuyan kişilerin eğitim süreçlerini farklı seviyelerde desteklemeleri yerinde olmaktadır. Öncelikli olarak aile danışmanlığı lisans programlarında akademik hayatını tamamlayan bireyler sonraki adımları araştırmaktadırlar. Bu adımlarda ise sertifika almak ya da yüksek lisans yapmak gibi seçenekler bulunmaktadır. Elbette bu süreçlerden birine başlanabilmesi adına akademik eğitim başlangıcının sosyoloji ya da psikoloji gibi belirli alanlarla ilişkili bölümlerde tamamlanmış olması gereklidir.

Aile danışmanlığı unvanına ulaşırken yüksek lisans programlarına başvurmak isteyenler için çeşitli üniversite imkanları vardır. Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bu alana yönelik yüksek lisans programına sahiptir. Farklı üniversite tercihleri arasında ise aile danışmanı uzmanı olmak isteyenleri İstanbul Medeniyet Üniversitesi veya Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Psikoloji Bölümü gibi opsiyonlar beklemektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi yüksek lisans programlarının arasında da tezsiz Aile Eğitimi ve Danışmanlığı yer almaktadır. 19 Mayıs Üniversitesi, Karatay Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi de aile danışmanlığı yüksek lisansı yapılabilen üniversitelerdendir. Bu üniversitelerin yüksek lisans programları örgün eğitim modeli ile ilerletilmektedir. Yani sertifika programlarında bulunabilen uzaktan eğitim modeline rastlanmamaktadır. Ancak yüksek lisans programının dönem sayısı da üniversite seçimine göre değişkenlik gösterebilmektedir.Aile Danismanligi Yuksek Lisans Olanagi 2

Aile Danışmanlığı Yüksek Lisans Gereklilikleri Hakkında

Aile danışmanlığı alanında yüksek lisans eğitiminin alınması kişileri akademik hayatlarında bir üst seviyeye taşımaktadır. Ayrıca sertifika seçeneğinden önce akademik düzlemde yükselmek de büyük bir fırsattır. Böylelikle iş hayatına geçiş yapılmadan önce kişinin yetkinliğini artırması söz konusudur. Yüksek lisans programlarının koşulları temel lisans eğitimlerine bağlıdır. Sertifika almak isteyen kişilerin karşılaştıkları koşullar yüksek lisans programlarının şartlarında da bulunmaktadır. Yani aile danışmanlığı yüksek lisans kaydını yaptırmak isteyen bir kişinin öncelikle program koşullarını gözden geçirmesi gerekmektedir. Lisans bölümünde sosyoloji ya da sosyal ilişkiler bağlamında bir yeterlilik olmalıdır. Bununla birlikte psikoloji disiplini ile koşutluk gösteren bölümler de uygundur. Üniversitelerin yüksek lisans programına ait bilgilendirme sayfaları incelendiğinde aranan lisans gereklilikleri bulunabilmektedir.

Aile danışmanlığının günümüzdeki yetkinliği eskiye kıyasla artış göstermektedir. Çünkü sosyal ilişkilerin teknolojinin de etkisiyle karmaşık bir yapıya ulaştığı bilinmektedir. Dolayısıyla aile danışmanlığı hizmeti verecek kişilerin yüksek lisans programlarında uygulamalı teknikleri öğrenmeleri mümkündür. Tabi ki birçok yüksek lisans programında olduğu gibi lisans seviyesinin bu alana uygun eğitimleri içermiş olması beklenmektedir. Bu nedenle lisans seviyesinde geçerlilik taşıyan bölümler arasında PDR, sosyoloji ya da psikoloji alanlarından söz edilebilmektedir. Sosyal hizmetler ya da psikolojik danışmanlık ve rehberlik okumuş kişiler de aile danışmanlığı yüksek lisans eğitimlerine kayıt olabilirler. Çocuk gelişimi ile hemşirelik alanları da aile danışmanı olunması için temel lisans sürecini sunmaktadır. Bu yüksek lisans ve sertifika programlarında aranan lisans eğitimi şartı yasalar gereğince belirlenmektedir.

Aile Danışmanlığı Yüksek Lisans Programındaki Dersler Nelerdir?

Aile danışmanlığı yüksek lisans programının içeriği çoğu aday öğrenci tarafından merak edilmektedir. Aslında lisans düzeyinde aile danışmanlığı bölümünü okuyan kişiler derslere aşina olacaklardır. Bununla birlikte çocuk gelişimi, psikoloji, rehberlik hizmetleri ya da sosyal hizmetler gibi bölümlerde de temel dersler sunulmaktadır. İşte lisans düzeyinde uygun bir bölümün eğitiminin alınması da bu sebepten dolayı önemlidir. Ancak yüksek lisans tüm alanlarda olduğu gibi kişinin lisans eğitimindeki yetkinliğini uzmanlığa taşıdığı bir etaptır. Ayrıca söz konusu aile danışmanlığı hizmeti gibi bir meslek olunca uygulamalı eğitimlerin bulunduğu söylenebilmektedir. Yüksek lisans programında bulunan derslerde meslek etiği ya da travmalar ile mücadele gibi programlar vardır.

Aile danışmanlığı yüksek lisans eğitimi içerisinde çocuk ve aile hukuku, ailede kriz gibi dersler de bulunmaktadır. Ayrıca kriz anlarında uygun çözümlerin bulunmasına yönelik kuramsal ve uygulamalı eğitimlerden söz edilebilmektedir. Aile bağlamında oluşabilen ruhsal ve psikolojik sorunların incelendiği eğitimler de yüksek lisans boyunca alınmaktadır. Böylece aile danışmanlığı yapmak isteyen bir kişinin hem kuramsal hem de yöntemsel açıdan yetkinliğini tamamladığı söylenebilmektedir. Aile danışmanlığında araştırma yöntemleri gibi temel dersler de eğitim paketinin içinde yerini almaktadır. Aile sisteminin ve ebeveyn ile çocuk ilişkisinin incelenmesi mümkündür. Bu gibi süreçleri yetkin becerileri ile yöneten bir aile danışmanının uygun sorun çözümlerini saptaması kolaylaşmaktadır da denebilir.

Eğitim almak, sertifika verilmesini sağlamak ve çok daha fazlası için seminerbilgi.com üzerinden hemen taleplerinizi sunabilirsiniz. Detaylı bilgilendirmenin yapılması sağlanıyor olduğundan, hemen istediğiniz sertifika programına katılabilirsiniz. Online eğitim ve daha fazla bilgi için  https://www.seminerbilgi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız belgeleri secretcv.com gibi sitelere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.