Aile Danışmanlığı Sertifikasının Şartları Nelerdir?

Aile danışmanlığı bağlamında sertifika veren kurumlar oldukça fazladır. Günümüzde önemini kaybetmemiş olduğu gibi giderek artıran aile danışmanlığı çeşitli kurumlarda iş olanağı sunmaktadır. Bu kurumların arasında kamu kurumları gibi sosyal hizmetler kurumları da bulunmaktadır. Bunun dışında kişilerin özel aile danışmanlığı merkezlerinde iş bulmaları olağandır. Elbette lisans eğitimini farklı sertifikalarla birleştiren kişilerin yetkinlik düzeyleri artmaktadır. Böyle aile danışmanı uzmanlarının kendi terapi ve danışmanlık merkezlerini açmaları mümkün olmaktadır. İlgili koşulların karşılanmasıyla birlikte aile danışmanlığı sertifikası sunan programlara başvuru yapılabilmektedir. Devlet üniversiteleri gibi özel kurumlarda da çoklu seçeneklerin bulunduğu görülmektedir. Bu da kişilere hem yüz yüze eğitim ile hem de online eğitim ile sertifika alma şansını tanımaktadır.

Aile danışmanı olmak isteyen kişilerin öncelikle lisans eğitimi düzeyini tamamlamaları gerekmektedir. Kimi sertifika programlarının herkese açık olduğu bilinmektedir. Ancak aile danışmanı eğitimleri bazı koşulları da beraberinde getirmektedir. Çünkü lisans düzeyinin aile danışmanlığı sertifika programları ile özelleştirildiği söylenebilmektedir. Burada bahsedilen özelleştirme alana dair yetkinliğin onaylanmasıdır. Dolayısıyla lisans eğitimini ilgili branşlardan ya da bölümlerden birinde yapmayan kişiler aile danışmanlığı eğitimlerine katılamayacaklardır. Programlara katılabilecek kişilerin ise psikoloji, sosyoloji, PDR, çocuk gelişimi gibi bölümlerden mezun olmaları gerekmektedir. Yine sosyal hizmetler, okul öncesi öğretmenleri ya da aile danışmanlığı eğitimlerini almış kişilerin özel kurumlardan veya devlet kurumlarından sertifikalarını almaları uygundur. Programların içerikleri başvurulacak kuruma göre değişse de temel bilgiler ve geçerlilik aynıdır.

Aile Danışmanı Olmak İsteyenlere Sertifika Veren Kurumlar

Aile danışmanlığı sertifikası almak isteyenler 7 Renk Akademi’ye başvurabilirler. 7 Renk Akademi güvenilir seçenekleri sunmaktadır. Bu güvenilirliğin yansıttığı husus ise alınacak sertifikanın üniversite veya MEB onaylı olmasıdır. Elbette üniversitelerin sunduğu online ya da yüz yüze eğitim programları da meslek alanında geçerliliğe sahiptir. Bu eğitim süreçlerinin hangi tarihte başladığı takip edilmelidir. Bununla birlikte koşulların sertifikanın alınacağı kuruma göre dikkatlice incelenmesi de önemlidir. Çünkü kimi sertifika programlarının şartlarında bazı puan veya ders yeterliliklerinin de istendiği görülmektedir. Bunun haricinde sertifika programına kaydolmak isteyenlere sayısız üniversiteden ve özel kurumdan örnek sunmak mümkündür.Aile Danismanligi Sertifikasinin Sartlari Nelerdir 2

Aile danışmanı adaylarının  devlet üniversitelerinden sertifika almaları uygundur. Üniversitelerden alınabilecek online aile danışmanlığı sertifikaları gibi özel kurumlardan alınabilen eğitim paketleri de vardır. bu paketlerin MEB ve üniversite onaylı olması iş kapsamında geçerliliğin sağlandığını göstermektedir.

Aile Danışmanlığı Sertifikası Nerelerde Geçerlidir?

Bir aile danışmanı uzmanının alanındaki yetkinliğini kanıtlaması mühimdir. Dolayısıyla lisans eğitiminin aile danışmanlığı sertifikası ile desteklenmesi doğru bir hareket olacaktır. Sonrasında kişilerin pek çok kurumda geçerli olan bu sertifikaları özgeçmişlerine de eklemeleri mümkündür. Bu aile danışmanı olarak ilk defa çalışacak kişileri bir adım öne geçirebilmektedir. Bunun yanı sıra bireylerin yapacakları işi tüm detayları ve teknikleri ile bilmeleri önemlidir. Alınan sertifikalar sayesinde kamu kurumlarında bulunan aile danışmanlığı hizmetlerine başlanabilmektedir. Genellikle meslek alanını aile danışmanı olarak hedefleyen bireylerin sosyal hizmetlerde çalışmak istedikleri de görülmektedir. Çocuk esirgeme kurumlarının danışmanlık bölümlerinde çeşitli iş tanımları bulunmaktadır. Tüm bu devlet ve kamu kurumlarının haricinde özel kurumların iş tanımlarında da yeterlilik kazanılmaktadır. Özel aile danışmanlığı merkezlerinde işe başlanması uygundur.

Elbette aile danışmanlarının iş tanımları alınacak sertifikalar ile daha net ortaya çıkmaktadır. Online sertifika programlarının içeriğine de bakılabilmektedir. Ailede yaşanan krizlerin, geçimsizliğin ya da şiddet vakalarının çözümlenmesi mühimdir. Yine aile ortamında ebeveyn ve çocuk iletişiminin sağlıklı olması adına aile danışmanlarına sıklıkla başvurulmaktadır. Aile ve evlilik terapisti de uygun çalışma alanlarından biridir. Bu gibi iş tanımlarının bulunduğu meslekte özel bir ofisten çalışma hayatı yürütülebilmektedir. Dolayısıyla alınacak aile danışmanı eğitim programı kişinin kendi yetkinliğini eline almasını sağlamaktadır. Rehabilitasyon merkezlerinde çalışmak isteyenler için de aile danışmanı sertifikaları geçerlilik taşımaktadır. Ayrıca Üniversite ve  MEB onaylı sertifikalar devlet kurumlarının çoğunda danışmanlık ve rehberlik yapmaya olanak tanımaktadır denebilir.

Eğitim almak, sertifika verilmesini sağlamak ve çok daha fazlası için seminerbilgi.com üzerinden hemen taleplerinizi sunabilirsiniz. Detaylı bilgilendirmenin yapılması sağlanıyor olduğundan, hemen istediğiniz sertifika programına katılabilirsiniz. Online eğitim ve daha fazla bilgi için  https://www.seminerbilgi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız belgeleri secretcv.com gibi sitelere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.