Aile danışmanlığı sertifikası kimler alabilir

Aile danışmanlığı sertifikası kimler alabilir konusunu açıklamak için gerekli lisans programlarından söz etmek gerekmektedir. Bu lisans programlarının tamamlanması sertifika programlarına başvurabilmek için zorunludur. Nitekim hangi kurumdan sertifika alınacak olursa olsun ilgili akademik eğitimlerin tamamlanmış olması beklenmektedir. Bu eğitim programlarının arasında psikoloji ile bağlantılı bölümler vardır. Ancak sosyal ilişkilerle de doğrudan koşutluk gösteren aile danışmanlığı bu alandaki programların okunabileceğini göstermektedir. Henüz lisans programına başlamamış olan kişiler yazıda örneklendirilecek olan akademik eğitimleri seçebilirler. Bu bölümlerde eğitim hayatını tamamlamak üzere olan öğrenciler ise mezuniyetlerinin ardından sertifika programlarına katılabileceklerdir. Psikoloji ya da sosyoloji bağlamında bulunan birden çok akademik programda aile danışmanlığı için temel eğitimler verilmektedir.

Aile danışmanı sertifikasının alınması için tüm geçerli lisans programlarından örnekler sunmak mümkündür. Öncelikle psikoloji ile bağlantılı olan akademik eğitimlerden bahsedilebilmektedir. Bu eğitim programları arasında PDR ve psikoloji gibi bölümler vardır. Elbette temel sosyoloji lisansını tamamlamış olan kişiler de bir aile danışmanı adayıdır denebilir. Yine hemşirelik eğitimini lisans düzeyinde tamamlamış olan bireylerin sertifika programlarına katılmaları uygundur. Bahsedilen bölümlerin yanı sıra çocuk gelişimi mezunları da ilgili eğitim süreçlerine devam edebilirler. Sosyal ilişkilerin ve kamu kurumlarındaki iş olanaklarının fazla olduğu aile danışmanlığını, sosyal hizmet mezunları da yapabilmektedir. Tıp eğitimini bitiren mezunların ilgili sertifikayı almak için başvuru yapmaları olağandır. Uzman hekimlerin ya da pratisyen hekimlerin de aile danışmanlığı sertifikalarına yoğun bir eğilim gösterdikleri bilinmektedir.

Aile Danışmanı Unvanı Nasıl Alınır?

Günümüzde üniversitelerin online ya da yüz yüze sertifika programlarını mümkün kılmaları aile danışmanlığıAile Danismanligi Sertifikasini Kimler Alabilir 1 alanında da mühimdir. Nitekim onlarca üniversitenin eğitim programlarına katılmak olağandır. Bu bağlamda uzaktan eğitim modellerinin var olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer uygulamalı derslerin bulunduğu bir sertifika programına başvurulacak ise eğitimin nasıl gerçekleştirildiği bilinmelidir. Böylelikle kişilerin kendilerine uygun olan aile danışmanlığı eğitimlerini seçmeleri zor değildir. Aile danışmanlığı sertifikası kimler alabilir diyenlere gerekli şartları kurumlar da sunmaktadır. Yani hangi kurumun eğitim programına başvurulacak ise şartların özellikle belirtildiği fark edilecektir. Üniversitelerin eğitim programlarına katılacak olan kişiler eğitim paketinin içeriğini inceleyebilirler. Bu içerikte katılım şartlarının maddeler halinde belirtildiği ve kayıt aşamasında doğrulandığı söylenebilmektedir.

Sertifika alınabilecek kurumlar genellikle aynı geçerliliği sunmaktadırlar. Üniversitelerin Meb onaylı sertifikaları vermeleri güvenilirlik seviyesini artırmaktadır. Ancak özel kurumların da hem üniversite onaylı hem de Meb onaylı sertifikalar verdikleri görülmektedir. Yani eğitimlere katılacak kişilerin alacakları sertifikanın geçerliliği ile ilgili problemleri olmayacaktır. Özellikle belirtilen Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika yazısına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra Meb onaylı sertifikaların üniversitelerle bağlantılı kurumlardan verildiği bilinmektedir. Ayrıca Milli Eğitim bakanlığı bünyesindeki eğitim programlarına katılmak da mümkündür. Bu program tamamen aile danışmanlığı eğitim paketi ile ilerletilebilmektedir. Dolayısıyla eğitim sektöründe aile danışmanlığı yapmak isteyenlerin Meb onaylı sertifikalar sayesinde kendi yetkinliklerini onaylatmaları olasıdır.

Sertifikalar İçin Karşılanması Gereken Koşullar

 

Aile danışmanlarının çalışma bağlamları birbirinden farklı alana hitap edebilmektedir. Lakin iş tanımında bulunan temel yeterliliğin kazanılması zorunludur. Örneğin sosyal hizmetlerde ya da kamu kurumlarında değişik bağlamlarda iş bulunabilmektedir. Lakin eğitim kurumlarında danışmanlık hizmetinin sunulması da mümkündür. Dolayısıyla danışmanlık sertifikası kimler alabilir dendiğinde akla iş olanakları da gelmektedir. Bu iş olanaklarının özel aile danışmanlığı merkezlerinde geçerli olduğu unutulmamalıdır. Akademik eğitiminin ardından aile danışmanlığı sertifikasını alan kişiler artık bir aile danışmanı unvanına sahip olmaktadır. Bu kişiler gerekli belgeleri ve işlemleri tamamlayarak kendi danışmanlık bürolarını ya da aile danışmanlığı merkezlerini de açabilmektedirler. Kapsamlı iş tanımına sahip olan danışmanlık için temel eğitimlerin tamamlanması da bu sebeple önemini korumaktadır denebilir.

Aile danışmanı olacak kişilerin akademik programlarda doğru seçim yapmaları sertifika alma ve iş bulma süreçlerini de kolaylaştıracaktır. Bu nedenle iş alanlarına daha farklı örnekleri de sunmak gerekmektedir. Sertifikasını alan aile danışmanı yetkilisi çeşitli kurumlarda hizmet vermeye başlayabilmektedir. Çocuk esirgeme kurumlarında ya da sosyal hizmetlere bağlı kurumlarda iş olanakları oluşmaktadır. Dolayısıyla psikoloji eğitimlerinin ve sosyal eğitimlerin tamamlanmış olması bu bağlamlarda kişilerin yetkinliğini artıracaktır. Aile danışmanı olacak kişilerin tüm bireylerin psikolojik ve davranışsal tepkimelerini iyi gözlemlemesi gerekmektedir. Buradan yola çıkarak iş tanımında kişisel gelişim seviyesinin de önem arz ettiği söylenebilmektedir. Eğer aile danışmanlığı sertifikasının dışında kendi becerilerini artırmak isteyen kişiler var ise çalışma ortamı seçimlerine göre farklı sertifika programlarına başvurabilirler. Burada eğitim sertifikası, psikoloji eğitimleri ya da öfke ve sinir kontrolü sertifikası örnekleri sunulabilmektedir.

Eğitim almak, sertifika verilmesini sağlamak ve çok daha fazlası için seminerbilgi.com üzerinden hemen taleplerinizi sunabilirsiniz. Detaylı bilgilendirmenin yapılması sağlanıyor olduğundan, hemen istediğiniz sertifika programına katılabilirsiniz. Online eğitim ve daha fazla bilgi için  https://www.seminerbilgi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız belgeleri secretcv.com gibi sitelere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

 

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.