Aile Danışmanlığı Sertifikası Alma Yolları Nelerdir?

Aile danışmanlığı sertifikası nasıl alınır diye araştırmalarını yürüten kişileri birden fazla seçenek beklemektedir. Bu seçeneklerin arasında ilk akla gelen ise üniversitelerin verdiği sertifikalar olmaktadır. Nitekim üniversitelerin bazı aile danışmanlığı sertifika programlarında online eğitim modeline de rastlanmaktadır. Böylelikle farklı bir ilde bulunan üniversitelerden sertifikanın alınması mümkündür. Bununla birlikte sayısız üniversitenin yüz yüze aile danışmanlığı sertifikası veriyor olması yeni mezunları da sevindirmektedir. Elbette üniversiteler sertifika programlarının yer aldığı tek seçenek değildir. Bu nedenle özel kurumların sunduğu aile danışmanı sertifikası da aynı geçerliliğe sahiptir. Öncelikle sertifika programının içeriği ve geçerlilik seviyesi incelenmelidir. Sonrasında üniversite ve de Meb onaylı aile danışmanlığı sertifikaları alınabilmektedir.

Özel kurumların sunduğu sertifika programlarının onaylı olması kişilerin aklındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaktadır. Üniversiteler ile ortak çalışan ya da eğitim programlarında onaylarını alan kurumların güvenilirlik sorunu yaratmadığı bilinmektedir. Günümüzde onlarca üniversitede aile danışmanı uzmanı olmak için eğitim paketlerine kayıt olunabilmektedir. Bununla birlikte özel kurumlardaki eğitim süreçleri ve ücretlendirmeler de üniversitelerdeki programlar ile benzerlik taşımaktadır. Diğer bir sertifika alma yolu ise Meb eğitim programlarına başvurulmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından doğrudan aile danışmanlığı eğitiminin sunulduğu görülmektedir. Hem yeni mezun öğrenciler için hem de belirli bir meslek alanından aile danışmanlığına geçiş yapmak isteyen bireyler için bu büyük bir olanaktır. Yurtdışı eğitim programları da incelenebilmektedir. Ancak yurtiçi eğitim programlarında yetkinliğin kazanılması öncelikli adımlardandır denebilir.

Aile Danışmanı Olmak İsteyenler İçin Sertifika Programları

Meslek tanımına bakıldığında oldukça mühim ve disiplinler arası uygulamaların bulunduğu aile danışmanlığı günümüzde öne çıkan alanlardan biridir. Dolayısıyla aile danışmanlığı sertifikası nasıl alınır araştırmalarının da giderek arttığı görülmektedir. Aile danışmanlarının aile içi problemlerin ve çocuk psikolojisinin doğru yönlendirilmesinde rol oynadıkları bilinmektedir. Bu nedenle mesleğin tanımında sosyal ilişkiler gibi psikoloji alanı da işlev görmektedir. Bu nedenle sertifikanın başvurusundan önce gerekli hususlar gözden kaçırılmamalıdır. Örneğin aile danışmanı olmak isteyen bir bireyin akademik hayatında buna uygun alanlarda ilerlemiş olması gereklidir. Eğer bu meslek tanımına uygun bir lisans bölümünden mezun olunmamış ise sertifika programlarına kayıt olunması mümkün olmamaktadır. Hem özel kurumların hem de üniversite ve Meb programlarının şartlarında gerekli lisans alanları belirtilmektedir.

Sertifikasını alıp aile danışmanı olarak çalışacak kişinin okuması gereken alanlar bellidir. Bu alanların sosyoloji ve psikoloji ile ilişkisi bulunan lisans programlarını içerdiği görülmektedir. Örneğin psikoloji ve PDR lisans programlarında okumuş bir mezunun doğrudan sertifika alabilmesi mümkündür. Elbette sosyoloji mezunlarının da eğitim süreçlerini sertifika düzleminde devam ettirmeleri uygundur. Bu alanlar dışında çocuk gelişimi ya da sosyal hizmetler eğitimini alan kişiler de bir aile danışmanı adayı olabilmektedir. Dolayısıyla bu alanlarda akademik eğitimlerini tamamlayan kişilerin üniversitelerde ya da özel kurumlarda sertifika paketlerine başvurmaları olağandır.

Aile Danışmanlığı Sertifikası Hangi Kurumlarda Geçerlidir?

Aile Danismanligi Sertifikasi Alma Yollari Nelerdir 2Aile danışmanlarının çoklu görev tanımları bulunmaktadır. Dolayısıyla bu iş tanımının uygulandığı sayısız bağlamda mesleğin icra edilmesi uygundur. Özellikle şehir belediyelerine bağlı sosyal hizmetler kurumlarında çalışılması mümkündür. Yine çocuk esirgeme kurumlarında aile danışmanlarının çalışabildikleri bilinmektedir. Bu meslek tanımlarının dışında özel aile danışmanlığı merkezlerinin de bulunduğu unutulmamalıdır. Bu özel kurumlarda iş bulunabildiği gibi kişinin gerekli belgelerini tamamlayarak kendi ofisini ya da merkezini açması olasıdır. Tüm bu alanlarla birlikte eğitim sektörünün de aile danışmanı uzmanlarına ihtiyaç duyduğu göz ardı edilmemelidir. Dolayısıyla aile danışmanlığı sertifikası nasıl alınır sorusu kadar hangi bağlamlarda iş bulunabildiği de gündeme taşınmaktadır. Bütün sayılan meslek alanlarının dışında çeşitli kamu kuruluşlarındaki sosyal hizmetler bölümlerinde işe girilmesi söz konusu olabilmektedir.

Günümüzde aile danışmanı olanların hangi alanlarda çalışabildiklerini merak etmeleri yersizdir. Çünkü mesleğin tanımı ve yetkinliği sayesinde hem devlete hem de özel kurumlara bağlı olarak iş bulunabilmektedir. Yukarıda belirtilen alanların hepsinde aile danışmanı olanların çalışması mümkündür. Bu etapta doğru eğitim sürecini ve sertifika programını tamamlamanın da önemi belirtilmelidir. İlgili lisans programını bitirip bunu güvenilir ve onaylı bir sertifika ile tamamlayan kişiler asla yetkinlik problemi yaşamayacaklardır. Elbette kişilerin çalışacakları iş bağlamına göre birtakım farklı sertifikaları edinmeleri de iyi olacaktır. İletişim becerileri, eğitim sertifikası, öfke ve sinir kontrolü eğitimi ya da kişisel gelişim sertifikası alınabilmektedir. Bu gibi psikoloji ve insan ilişkileri ile ilişkili sertifikaların bireylere olumlu katkıda bulunacağı ortadadır.

Eğitim almak, sertifika verilmesini sağlamak ve çok daha fazlası için seminerbilgi.com üzerinden hemen taleplerinizi sunabilirsiniz. Detaylı bilgilendirmenin yapılması sağlanıyor olduğundan, hemen istediğiniz sertifika programına katılabilirsiniz. Online eğitim ve daha fazla bilgi için  https://www.seminerbilgi.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz aldığınız belgeleri secretcv.com gibi sitelere kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.