Aile Danışmanlığı İçin Üniversite Onaylı Sertifikalar

Aile danışmanlığı için belirli sertifika koşullarının karşılanması gerektiği unutulmamalıdır. Çoğu mezunun aile danışmanlığı sertifikası veren üniversiteler hangileridir gibi araştırmalara yöneldikleri görülmektedir. Ancak bununla birlikte sertifikaları herkesin alamayacağı da bilinmelidir. Dolayısıyla öncelikli olarak tamamlanması gereken lisans eğitimlerinden de bahsedilmelidir. Böylelikle uygun bölümlerden mezun olan bireylerin sertifika veren üniversiteleri araştırmaları mümkündür. Sertifikaların aile danışmanı unvanına kavuşmada önemli bir rol oynadığı göz ardı edilmemelidir. Çünkü lisans seviyesinde edinilen temel yetkinliğin sertifika programlarında detaylı uygulamalarla birleştirildiği bir gerçektir. İşte iş tanımına hakim olmak için aile danışmanlığı sertifikasına bir an önce kayıt yapılmalıdır. Bu sertifikayı sunan çoklu üniversite seçeneklerinin bulunması ise eğitim opsiyonlarını artırmaktadır.

Gerekli koşulların üniversitelerin web sitelerinde de belirtildiği söylenebilmektedir. Öncelikle üniversite seçiminin yapılmasıyla birlikte bu üniversitedeki sertifika programının içeriği incelenmelidir. Sertifika eğitimine kimlerin katılabileceği ile ilgili hususlar tamamen alınan akademik eğitime yöneliktir. Aile danışmanlığı lisans programı temel geçerliliğe sahiptir. Bunun haricinde sosyoloji ya da psikoloji okuyanlar doğrudan sertifika sürecine yönelebilirler. Elbette yalnızca bu bölümlerde akademik eğitim alınması zorunlu değildir. Üniversitelerin sunduğu koşullarda çocuk gelişimi veya sosyal hizmetler bölümlerinden mezun olanların da sertifikalara başvurabildikleri görülmektedir. Bu alanların yanı sıra PDR, tıp ya da hemşirelik mezunları da aile danışmanı olma yolunda ilerleyebilmektedirler. Ayrıca sosyoloji ve psikoloji ile ilişkili birkaç lisans bölümünün daha sertifika katılımı için uygunluk sağladığı bilinmektedir.

Aile Danışmanı Adayları Hangi Sertifika Programlarını Seçmelidir?

 

Aile Danismanligi Icin Universite Onayli Sertifikalar 2Aile danışmanı adaylarını kapsamlı bir mesleki yeterlilik programı beklemektedir. Her iş alanında olduğu gibi bu alanda da gerekli koşulların yerine getirilmesi mühimdir. Özellikle insan ilişkilerinin ve psikolojik stratejilerin bulunduğu aile danışmanlığı hizmetinde önemli eğitimler yer almaktadır. Dolayısıyla lisans eğitiminin ardından aile danışmanlığı sertifikası veren üniversiteler araştırılabilmektedir. Bu üniversitelerdeki aile danışmanlığı sertifika programının seçilmesi yeterli olmaktadır. Lakin yetkinliğini artırmak ve farklı becerilerini de geliştirmek isteyenler söz konusudur. Böyle düşünen bireylerin yine meslek tanımına katkıda bulunacak sertifika eğitimlerini almaları olumlu bir etken olacaktır. Örneğin etkili konuşma ya da ikna sanatı gibi becerilerde gelişme sağlanabilmektedir. Yine kişinin iş tanımındaki öfke ve sinir kontrolü becerisini bir sertifika ile desteklemesi mümkündür.

Günümüzde aile danışmanlığı eğitiminin alınabildiği onlarca devlet üniversite vardır. Bunun yanı sıra özel üniversitelerde de aile danışmanlığı lisans eğitiminin tamamlanabildiği görülmektedir. Ancak lisans sonrasında sertifika programına başvuracak kişileri de böyle çoklu seçenekler beklemektedir. Özel kurumlardan  sertifika almak isteyenler de bunu gerçekleştirebilirler. Lakin üniversite bazında araştırma yapan aile danışmanı adaylarının 7 Renk Akademi’yi tercih etmeleri olağandır.

Aile Danışmanlığı İçin Üniversite Onaylı Sertifikalar Hangileridir?

 

Aile danışmanlarını bekleyen iş tanımı aslında en mühim hususları içermektedir. Gerek aile ilişkilerinin doğru yönetilmesi gerek ise problemlerin doğru teknikler ışığında çözümlenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda üniversite ve Meb onaylı aile danışmanlığı sertifikalarının büyük yetkinlikleri sunduğu söylenmelidir. Aile danışmanlığı sertifikası veren üniversiteler arasında Haliç Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi gibi opsiyonlar da bulunmaktadır. Bununla birlikte Başkent Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi de bünyesindeki aile danışmanlığı eğitimini uygun adaylara aktarmaktadır. Programların içeriğinin seçilen üniversitedeki web sitesinden öğrenilmesi mümkündür. Böylece eğitim sürecinin online ya da yüz yüze modellerden hangisi ile yürütüldüğü de öğrenilebilmektedir. Buna bağlı olarak üniversite seçimi yapılması daha doğru bir hareket olmaktadır.

Meb onaylı aile danışmanlığı sertifikaları özel kurumlar ya da Meb gibi bağlamlarda kazanılabilmektedir. Elbette üniversitelerin sunduğu sertifikalar da Meb ve üniversite onaylı olarak geçerlilik sağlamaktadır. Programların içeriğinde meslek ahlakından uygulama becerilerine kadar çeşitli dersler bulunmaktadır. Aile danışmanlığı eğitim paketleri içerisindeki derslerin yoğunluğu üniversiteye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak temel ve zorunlu derslerin her sertifika programında bulunduğu görülmektedir. Sosyal vakaların ve şiddet durumunun incelenmesi, kanıta dayalı yaklaşımlar, araştırma teknikleri gibi derslere rastlanması mümkündür. Çift ilişkilerindeki ve çocuk iletişimindeki problemlerin giderilmesi için de yetkinlik kazanılması söz konusudur. Uyum sorunları ile iletişim problemlerinin çözülmesi de temel becerilerdendir. Yani bir aile danışmanı uzmanını meslek hayatı boyunca yürüteceği önemli danışmanlık hizmetleri beklemektedir denebilir.

Tıklayın
Müşteri hizmetleri
7 Renk Akademi
Merhaba.Size yardımcı olmak için buradayım.Alt menüden bize bağlanabilirsiniz.