0-4 Yaş Gelişimsel Tarama – Oyunun Gücü

Eğitim Türü :Uzaktan Eğitim
Şehir ve Yer :Tüm Türkiye / Tüm Türkiye
Başlangıç Tarihi :Tüm Zamanlar
Eğitim Süresi :2 Ders Saati
Eğitim Ücreti :90 TL

0-4 Yaş Gelişimsel Tarama: Oyunun Gücü

Gelişimsel Tarama – Oyunun Gücü rehberi ile çocukların erken dönemdeki gelişimleri test edilir ve sorunların önceden tespit edilmesi hedeflenir. Rehber, 0-4 yaş arası gelişim özellikleri dikkate alınarak hareket, konuşma, fiziksel ve zihinsel fonksiyonların bilimsel tarama yöntemiyle test edilmesi becerisi kazandırır.  Detaylar yazımızda.

Gelişimsel Tarama Nedir? Ne Değildir?

Gelişimsel tarama uzun süredir uygulanan bir gelişim takip çizelgesi. Gözlem yoluyla her ebeveynin yaptığı gelişim tarama süreci birtakım format ve oyunlarla çok daha eğlenceli hale getirilir. Aynı zamanda erken dönem gelişim bozukluklarını anlama açısından işlevsel bir hale dönüştürülür. Her yaş aralığı için farklı yaklaşımlar ve disiplinler söz konusudur. Ancak gelişim tarama testinin en çok ve belki de en fazla yapıldığı dönem bebeklik dönemi.

Erken dönem olarak nitelenen 0-4 yaş aralığındaki gelişim bozukluklarını gözlem ile fark edilmesi zordur. Bazı durumlarda gelişim bozuklukları muayeneyle fark edilmesi bile güçleşir. Gelişim tarama ile motor hareketler, fiziksel kondisyon, konuşma, zihinsel fonksiyon gibi en önemli gelişim özellikleri eğlenceli oyunlarla test edilir ve gözlemlenir.

Gelişim tarama testi, zeka ölçüm testi değildir. Çocukların zihinsel davranışları zeka testi yapılarak ölçülmez. Bu dönemde oldukça meraklı olan ve keşfetme eğilimi içerisindeki çocukların yeni şeylere verdikleri tepkinin ölçülmesini hedefler.

0-4 Gelişimsel Tarama Eğitimi Neden Hazırlandı?

Çocukluk döneminde ortaya çıkabilecek gelişim bozukluklarının neler olabileceği, takip ve alınması gereken aksiyonlar konusunda farkında olma hali her ebeveyn, bakıcı ve çocuk gelişimi alanına yönelen kişiler açısından önemli. Bilimsel verilerle hazırlanan eğitim kaynağı ile bu yöndeki ihtiyacın karşılanması noktasında önemli mesafe kat edilebilir.

0-4 yaş arası tarama testi, söz konusu dönemin standart gelişim prosedürünü takip becerisi kazandırır ve nelerin doğru nelerin yanlış gittiğinin erkenden anlaşılmasını sağlar. Bu da, gelişim bozukluğuna müdahaleyi erken fazda mümkün kılar ve olumsuz etkileri en aza indirilebilir.

Ebeveynler normal mi karşılar?

Bilindiği üzere erken dönemde yaşanılan bazı gelişim bozuklukları ebeveynler tarafından normal gibi karşılanır. Bunun nedeni ilk dönemdeki gelişim sıkıntılarının bir bozukluk olarak değerlendirilmesinin güç olması. Dolayısıyla iki yaşına gelmeden fark edilen sıkıntının bir bozukluk olarak algılanması zorlaşır. Bu durumun ortadan kaldırılması için gelişimsel tarama testinin yapılması oldukça önemli. Böylece erken tanı ile bozukluk fark edilebilir.

  1. Gelişimsel Tarama Rehberi Nasıl Bir Fayda Sağlar?

Çocukların yaşına uygun gelişimlerinin takibi noktasında beceriler kazandıran rehber ile belirtisi olmayan bir gelişimsel sorun fark edilebilir. Ayrıca çocuğun gelişimiyle ilgi kuşku duyulan bir süreç söz konusu olabilir. Bu durumun gelişim tarama ile doğruluğu saptanabilir. Yine çoğul gebelik sonrası gelişimi riskli olan çocuklara yönelik uygulanarak, herhangi bir sıkıntının olup olmadığının anlaşılmasını sağlanır.

  1. 0-4 Gelişim Taramada Ne Tür Fonksiyonlar Test Edilebilir?

Bilimsel olarak geliştirilen oyunlarla ilerleyen süreç sayesinde birden fazla konunun anlaşılması sağlanabilir. Tarama standartları, 0-4 yaş grubu içindeki bir çocuğun sahip olması gereken becerileri kapsar. Bu noktada ince motor fonksiyonları denilen el-göz koordinasyonu test edilebilir, objeleri kavrama ve tutma davranışları gözlemlenir. Aynı şekilde dil becerileri de yaşına uygun olarak test edilir.

Duyma, duyduğunu anlama ve dili kullanma becerisi ölçülür. Kaba motor denilen hareket kabiliyeti de gelişim tarama sürecinin önemli bir yönüdür. Anneyle iletişim kurma, bu konuda sıkıntının olup olmadığını anlama yönünden gelişim tarama testi yapılır. Gelişim tarama süreci oyunlaştırılarak çocuğun da katılımını teşvik edecek bir metottur. Böylece kolayca yapılır ve çocuğu rahatsız edecek hiçbir durum yaşanmaz. Oyunlarda kullanılacak araç gereç listeleri de eğitim rehberinde mevcuttur.

Uzaktan Eğitimi Nasıl Alacağım?
0545 965 1490 ı arayarak veya whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sayfadan indirilen sertifika örnek amaçlıdır.

Eğitim sonunda 0545 965 1490 nolu hattımıza sertifikalarınızın gönderilmesi için adres bilginizi göndermeniz gerekmektedir.

Program ile İlgili Önemli Notlar
Sertifikalar eğitim süresi bittikten sonra 7 iş günü içerisinde sizlere ulaştırılır.
Eğitim şekli uzaktan eğitimdir. Türkiye’ nin her yerinden eğitime katılabilirsiniz.

Kimler Katılabilir

Eğitime herkes katılabilir.

Belge ne işime yarar

Bu eğitim ile birlikte onaylı ve geçerli bir belgeye sahip olabilir,kariyerinizde yükselebilir,iş imkanlarınızı arttırabilir,mevcut konumuzda yükselebilir,cvnize ekleyebilir,cv ekleme sitelerinde herkesten 1 adım önde olabilir,uzmanlığınızı belgeleyebilir ve eğitmenlik yapabilirsiniz.

İş ilanları için belgeyi nerelere eklemeliyim?

İş arıyorsanız belgelerinizi secretcv.com , kariyer.net , eleman.net gibi web sitelerine eklemeniz faydanıza olacaktır.

Diğer eğitimlerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

20 Temmuz 2020

EĞİTİMLER

Eğitimlerimizi inceleyin...

Ziyaretçi Yorumları

 

Yapılan Yorumlar

Gizlilik Politikamız - Mesafeli Satış Sözleşmesi - Teslimat ve İade Koşulları
WhatsApp'tan iletişime geç